Rekord ligi holenderskiej: trzynaście goli w meczu z Ajaxem Amsterdam

Ajax przeszedł dziś do historii ligi holenderskiej
AFC Ajax/Twitter

W 6. kolejce holenderskiej ekstraklasy Ajax pokonał na wyjeździe VVV Venlo aż 13:0. To najwyższe zwycięstwo w historii Eredivisie. Bohaterem meczu był Lassina Traore z pięcioma golami i trzema asystami.

Do przerwy Ajax prowadził 4:0, ale już w drugiej połowie dołożył jeszcze dziewięć trafień. Od 52. minuty jeden z piłkarzy Venlo (obrońca Christian Kum) został ukarany czerwoną kartką, więc zespół z Amsterdamu grał już w przewadze.

Najwięcej, bo aż pięć bramek dla utytułowanej drużyny z Amsterdamu zdobył Lassina Traore z Burkina Faso. Piłkarz zaliczył też trzy asysty.

Tym samym 19-latek został pierwszym piłkarzem Ajaksu od 1985 roku, który strzelił co najmniej pięć goli w holenderskiej ekstraklasie. Poprzednim był słynny Marco van Basten.

Po dwie bramki w sobotnim meczu zdobyli doświadczony napastnik Klaas-Jan Huntelaar (jedną z rzutu karnego) oraz Jurgen Ekkelenkamp.

Jak podały holenderskie i zagraniczne media, Ajax jest pierwszą drużyną, która w jednym meczu Eredivisie zdobyła 13 bramek. Poprzedni rekord również należał do klubu z Amsterdamu - 12:1 z Vitesse Arnhem w maju 1972 roku.

Po sześciu ligowych kolejkach Ajax ma 15 punktów i jest liderem tabeli.