Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Referendum przeciwko "małżeństwom" gejów i adopcji przez nie dzieci na Słowacji

mg 8:56 7 lutego 2015
flickr/Guillaume Paumier/CC BY 2.0
Słowacy głosują w ogólnonarodowym referendum zainicjowanym przez ruch sprzeciwiający się tzw. małżeństwom homoseksualnym i adopcji przez nie dzieci. Słowacy odpowiadają na trzy pytania dotyczące małżeństw między osobami tej samej płci, adopcji dzieci przez pary lub grupy osób tej samej płci oraz prawa rodziców do odmowy posyłania dzieci na zajęcia nauczające wychowania seksualnego lub eutanazji.

Według przewidywań obserwatorów głosowanie będzie najpewniej nieważne, gdyż frekwencja nie przekroczy 50 proc.

Latem zeszłego roku Sojusz na rzecz rodziny zdołał zebrać w krótkim czasie 400 tys. podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum. Według rzecznika Sojuszu Antona Chromika "celem tego referendum jest ochrona rodziny i dzieci".

Obrońcy praw człowieka krytykują plebiscyt jako dyskryminujący. Jak zauważa agencja AFP, referendum jest niepotrzebne, gdyż słowackie prawo nie dopuszcza zawierania przez osoby tej samej płci małżeństw ani związków partnerskich.

W ubiegłym roku lewicowa partia Smer-Socjaldemokracja (Smer-SD) premiera Roberta Fico wprowadziła poprawkę do konstytucji, w myśl której małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

Licząca ponad 5 mln ludzi Słowacja to kraj, w którym ponad 70 proc. społeczeństwa stanowią katolicy.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 50 proc. uprawnionych do głosowania. Według analityków frekwencja nie przekroczy 35 proc.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze