Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rafalska: Przywrócenie wieku emerytalnego będzie możliwe bez wsparcia z budżetu państwa

MAD 20:52 26 lipca 2017
Telewizja Republika
Realizacja założeń jest znacznie lepsza i ma to znaczenie, choćby dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Część finansowania przywrócenia wieku emerytalnego może być sfinansowana w nadwyżki pochodzącej z wyższego wzrostu wynagrodzeń i coraz niższego bezrobocia. To rzutuje na większe wpływy do FUS. Nawet bez dodatkowego wsparcia z budżetu można sfinansować przywrócenie wieku emerytalnego - powiedziała w programie "W punkt" minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.

Od 1 sierpnia rusza termin składania nowych oświadczeń w programie 500+

Mówiąc o założeniach prowadzonego przez siebie ministerstwa, Elżbieta Rafalska powiedziała, że "kiedyś mówiło się, że to był resort od biedy i bezrobocia, a teraz jest to ministerstwo od rodziny i rynku pracy. Nazwa dobrze pokazuje obszar, którym się zajmujemy". Minister wspomniała na wstępie o ważnym terminie dla świadczeniobiorców w ramach programu Rodzina 500+

- Część ludzi jest przekonana, że świadczenie z programu Rodzina 500+ będzie otrzymywać do 18. roku życia dziecka na podstawie jednego oświadczenia. Musimy pamiętać, że jak ważność oświadczeń trwa do 30 września tego roku. Od 1 października muszą obowiązywać nowe decyzje. Od 1 sierpnia możemy składać na nowo wnioski-oświadczenia wychowawcze do programu 500+. Jeśli takiego wniosku nie złożymy, to nie dostaniemy dalej z automatu tego świadczenia - zaznaczyła minister Rafalska.

- Jeżeli złożę wniosek w sierpniu to będę mieć wypłatę świadczenia w październiku i nie będę mieć przerwy. Natomiast, jeśli złożymy wniosek w październiku, może być przerwa i dostaniemy świadczenie miesiąc później z wyrównaniem za październik. Jeśli zapomnimy i od sierpnia do końca października nie złożymy wniosku, a złożymy go np. w listopadzie, to nie będziemy mieli wyrównania za październik - wyjaśniła Rafalska.

"Sytuacja materialna młodych rodzin jest coraz lepsza"

Minister jest zadowolona z danych dotyczących liczby urodzeń w Polsce i pozytywnie patrzy na perspektywę 400 tys. nowych Polaków w roku 2017 r.  - Sytuacja wygląda nieźle. Byłabym zadowolona, gdyby dynamika wzrostu liczby urodzeń utrzymała się lub była jeszcze wyższa. W pierwszym półroczu 2017 r. urodziło się 200 tys. dzieci, czyli o 14 tys więcej niż w pierwszym półroczu 2016 r. Chcielibyśmy, by ta tendencja się utrzymała, stad uważnie obserwujemy i przejmujemy się danymi z każdego miesiąca. Póki co, ogólna sytuacja gospodarcza, dobra sytuacja na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń, duże zadowolenie z sytuacji na rynku pracy powoduje, że sytuacja materialna młodej rodziny jest coraz lepsza - powiedziała Elżbieta Rafalska.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze