Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Rada Konferencji Episkopatu Polski: wzywamy do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka

ASy 19:40 28 października 2020
Biskupi zebrali się na konferencji, by wystosować apel PAP/Roman Zawistowski
W środę biskupi Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski podczas obrad wezwali "do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka".
W apelu podkreślili jednocześnie, że "Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy".

Rada Stała KEP wyraziła niepokój w związku z eskalacją napięcia społecznego i agresji, niszczeniem mienia społecznego, przypadkami dewastacji kościołów, profanacji miejsc świętych czy uniemożliwianiem sprawowania w nich liturgii.

"Wzywamy wszystkich do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, do wyrażania poglądów bez użycia przemocy i do poszanowania godności każdego człowieka" – napisali biskupi w specjalnym w apelu.

Przytaczając słowa papieża Franciszka ze środowej audiencji generalnej, w czasie której wezwał Polaków do "szacunku dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych i do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci":

- Słowa te wpisują się w nieustanne wołanie Kościoła o ochronę, także prawną, życia każdego człowieka, również nienarodzonego, zgodnie z przykazaniem "Nie zabijaj" - podkreślili biskupi w apelu.

Zwrócili również uwagę, że "przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci".

Dziękując wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat troszczą się o życie od poczęcia do naturalnej śmierci, biskupi zwrócili się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych o "podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy potrzebują i będą potrzebować".

Podziękowali także służbom porządkowym, duszpasterzom i wszystkim wiernym świeckim, którzy "odważnie stają w obronie swoich kościołów”:

„Nikt nie potrafi lepiej obronić Kościoła i obiektów sakralnych, niż wspólnota wierzących" - napisali biskupi.

Do Apelu dołączono tekst "Modlitwy o pokój", przygotowanej na ten czas podczas posiedzenia Rady Stałej. Jest ona przeznaczona do odmawiania wspólnotowego lub prywatnego w kościołach, domach zakonnych, wspólnotach i ruchach katolickich oraz w rodzinach. 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze