Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Zaskakujemy Europę, świat". Niemcy w recesji, w Polsce- wzrost gospodarczy

JJ 20:13 16 maja 2020
Kancelaria Premiera, Flickr, CC0/ Fot. P. Tracz
Według portalu Business Insider epidemia koronawirusa odbiła się na wynikach gospodarczych krajów całego świata z pierwszego kwartału 2020 r. Polska znalazła się jednak w nielicznym gronie krajów, którym udało się utrzymać wzrost gospodarczy.

Wyższy wzrost niż nasz kraj ma tylko siedem innych państw. Z kolei Niemcy odnotowały rekordowy spadek PKB od czasów globalnego kryzysu finansowego. Jak podaje Business Insider, powołując się na dane niemieckiego urzędu statystycznego Destatis PKB tego kraju spadł o 1,9 proc. rok do roku w danych niewyrównanych sezonowo, a o 2,2 proc. według danych uwzględniających inną liczbę dni roboczych.

Są jednak kraje, których gospodarka ucierpiała znacznie bardziej. To państwa europejskie najsilniej dotknięte pandemią.

Na przeciwległym biegunie znalazła się Polska. Spośród 33 dużych krajów, które podały już swoje dane gospodarcze, większy od Polski wzrost PKB rok do roku prezentuje tylko siedem.

Największy wzrost wykazują Wietnam (+3,8 proc. rdr) i Indonezja (+3 proc.). Kolejny jest Kazachstan (+2,7 proc.), a dalej: Rumunia, Litwa, Bułgaria i Węgry. Polska ze wzrostem na poziomie 1,6 proc. zajmuje ósme miejsce.

– Zaskakujemy świat, Europę, tempem naszego działania. Podjęliśmy nasze decyzje, co do ochrony zdrowia w najszybszym możliwym tempie w Europie- skomentował premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: Niezależna, Business Insider

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze