Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Wolne głosy za granicą" - o sfałszowanych wyborach i protestach na Białorusi red. Andrzej Poczobut

a.ka 17:58 11 stycznia 2021
Protesty na Białorusi.pexels.com
Rozmowę poprowadził Michał Trześniewski. Gościem był Andrzej Poczobut - Dziennikarz i działacz związków polaków na Białorusi. Tematem rozmowy była obecna sytuacja na terenie Białorusi oraz sfałszowane wybory z 9 sierpnia 2020 roku.

Sfałszowane wybory i lokalne protesty

Protesty odbywają się głównie na bocznych ulicach i w kameralnych miejscach. Są one rozpowszechniane przez media społecznościowe (messenger, telegram). Władze nie potrafią dać sobie z nimi rady. 

Siłą tych protestów jest to, że bardzo ciężko jest wyłapać przywódców i ludzi, którzy nakręcają je. To lokalne społeczności podejmują wszelkie decyzje. Akcje odbywają się w wielu miejscach i resorty nie są w stanie obstawić je wszystkie swoimi funkcjonariuszami. Liczba represji zmniejszyła się, a milicja nie nadąża nad linią protestu.

Cichanouska liderką protestów

Swiatłana Cichanouska - białoruska działaczka polityczna, a także kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach prezydenckich w 2020 roku jest aktualnie liderką protestów. Nie dowodzi nimi, ponieważ obecnie przebywa w Wilnie, ale skutki protestów są wynikiem jej pośrednich działań.

Działaczka powiedziała, że chce, aby w tym roku odbyły się wybory bez udziału Alaksandr Łukaszenka. Dodała, że ona także nie będzie brała udziału w wyborach, jedynie chce doprowadzić do nich.

Alaksandr Łukaszenka o protestach

Białoruski polityk zapowiedział, że zostanie zaprezentowany nowy projekt Konstytucji, a także, że zmiany zostaną zaprezentowane w lutym tego roku na Zgromadzeniu Ludowym. Nie chciał jednak oznajmić, na czym będą polegać te zmiany. 

"Łukaszenka nie zamierza rezygnować z władzy. Został przyparty do muru i powiedział, że rozwiązaniem kryzysu stanie się zmiana Konstytucji." - powiedział Poczobut. " Kiedy odzyskał pewność siebie uważa, że jest w stanie rządzić krajem w oparciu o resorty siłowe, nic nie wskazuje, że zmiany są czymś poważnym, czymś co by zmieniło układ sił na Białorusi, jest to ewidentna gra na czas." - dodał.

Kto zatem wystartuje w wyborach?

Zmian w konstytucji nie domagają się opozycjoniści i chcą powtórzenia wyborów i odejścia Łukaszenka. Jest to twardy postulat opozycji.

"Decyzja o tym, kto mógłby startować w wyborach, jest ciężka, ponieważ musi ją podjąć szersze grono opozycyjne. Takich liderów nie brakuje, ale większość, która na dzień dzisiejszy mogłaby się o to starać, jest zatrzymana np. Maryja Kalesnikava." - oznajmił Poczobut.

Protesty trwają ponad 100 dni, zatrzymano już 32 tys. osób, wszczęto ponad 900 spraw karnych, a więźniów politycznych jest ponad 160.

Podstaw prawnych nie ma żadnych, większość zarzutów związanych z protestami jest celowo ustawiana. 

 

Źródło: tv republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze