Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Tak teraz postępują uczciwi ludzie... Polacy z Wileńszczyzny ratujący Żydów" - premiera ważnej książki na Litwie

PR 12:21 14 marca 2019
twitter.com/M_Lapczynski
Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie, na Litwie ukazuje się dwujęzyczna książka pt. "Tak teraz postępują uczciwi ludzie… Polacy z Wileńszczyzny ratujący Żydów", autorstwa Ilony Lewandowskiej ze zdjęciami Bartosza Frątczaka. Wieczorem w wileńskim Centrum Tolerancji Muzeum Gaona Wielkiego odbędzie się premierowe spotkanie z autorką publikacji. Patronem medialnym książki jest Polskie Radio dla Zagranicy.

Książka zatytułowana "Tak teraz postępują uczciwi ludzie... Polacy z Wileńszczyzny ratujący Żydów", autorstwa wileńskiej dziennikarki Ilony Lewandowskiej, to wyjątkowa inicjatywa Instytutu Polskiego w Wilnie. 

Marcin Łapczyński dyrektor Instytutu powiedział Polskiemu Radiu, że w wyniku zmian granic po II wojnie światowej dotarcie do świadków tamtych zdarzeń było nie lada wyzwaniem.

- Autorce udało się dotrzeć do osób, które zostały ocalone z Holokaustu, a także do rodzin osób, które ratowały Żydów - dodał Marcin Łapczyński.

Przypomniał, że Litwa ma własne odznaczenie dla tych, którzy ratowali Żydów podczas wojny. Jest to Krzyż za Ratowanie Ginących. Marcin Łapczyński zauważył, że na liście tych, którzy otrzymali to odznaczenie, jest wiele polsko brzmiących nazwisk. - Rzadko kto mówi, że to były polskie rodziny. Historia w XX wieku tak się potoczyła, że Wilno przed wojną należało do Polski, zatem to byli obywatele polscy, podobnie jak duża część Żydów. O tym się nie mówi i stąd ta publikacja - powiedział Marcin Łapczyński. 

Na książkę składają się wywiady z badaczami Holokaustu oraz przejmujące historie różnych rodzin. Autorem zdjęć do publikacji jest pochodzący ze Szczecina, znany w Wilnie fotograf Bartosz Frątczak. Dzisiejszą prezentację książki uzupełni wystawa prezentująca historie opisane w książce. Wieczór uświetni też występ polskiej aktorki z Wileńszczyzny Jowity Jankelaityte, która wykona kilka pieśni żydowskich w języku jidysz.

 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze