Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Śledczym Okiem": Historia mBanku a PRL-owskie służby specjalne

JJ 19:51 1 listopada 2020
Biurowiec Przystanek mBank - nowe centrum finansowe mBanku w ŁodziAnwar2, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
W najnowszym Śledczym Okiem dziennikarz Piotr Nisztor opowiada o historii mBanku, kierowanego przez Cezarego Stypułkowskiego. Ta finansowa instytucja zaangażowała się aktywnie w antyrządowe protesty, co nie tylko wzbudziło wiele wątpliwości, ale także wywołało spadki wartości akcji.

Dziennikarz przypomina, że mBank rozpoczął formalnie działalność 11 grudnia 1986 r. jako Bank Rozwoju Eksportu (BRE). W jego powstaniu kluczowe role odegrały osoby związane z PRL-owskimi służbami, zarówno cywilnymi, jak i wojskowymi. Zresztą pierwszy prezes Krzysztof Szwarc, był zarejestrowany jako współpracownik II Zarządu Sztabu Generalnego o pseudonimie Socha. Dziennikarz przypomina, że także obecny prezes mBanku Cezary Stypułkowski został zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik o pseudonimie Michał.

Nisztor opowiada nie tylko o kulisach relacji Szwarca z wojskowym wywiadem PRL, ale również o okolicznościach objęcia przez niego stanowiska szefa nowo utworzonego przez Ministerstwo Handlu Zagranicznego banku. Podkreśla, że tuż po przemianach polityczno-ustrojowych w Polsce BRE miał zostać sprywatyzowany. Ostatecznie proces przejmowania kontroli nad tym bankiem przez niemiecki Commerzbank rozpoczął się w październiku 1994 r. Co łączy obecny mBank z rozwojem ITI, właścicielem telewizji TVN? Kim jest Maciej Leśny i jaką rolę odegrał w jego działalności? Co łączy mBank z gen. Gromosławem Czempińskim, byłym szefem Urzędu Ochrony Państwa? Odpowiedzi na te pytania w najnowszym Śledczym Okiem.

 


Źródło: Youtube/Nisztor TV

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze