Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Polskie obozy zagłady" kolejny raz w zagranicznej prasie

mg 11:30 22 lutego 2016
FLICKR/ BEN/ CC BY-ND 2.0
Zarówno na portalu MSN, którego właścicielem jest firma Microsoft, jak i w brytyjskim dzienniku "Independent" użyto sformułowania "polskie obozy zagłady" w kontekście śmierci Samuela Willenberga, ostatniego ocalałego więźnia z obozu w Treblince. Kłamliwe sformułowanie zamieszczono w nagłówkach artykułów.

Przedstawiciele kampanii 'German Nazi Camps" poprosili za pośrednictwem Twittera o zmianę tytułów. "Independent" oraz MSN zastosowały się do prośby.

W piątek 19 lutego w Izraelu w wieku 93 lat zmarł Samuel Willenberg, ostatni ocalały więzień obozu w Treblince, uczestnik buntu w obozie 2 sierpnia 1943 oraz powstania warszawskiego.

Trzy propozycje walki z kłamstwami historycznymi

– Naszym obowiązkiem jest dbanie o dobry wizerunek Rzeczpospolitej za granicą – mówił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, podczas konferencji na której prezentował wyniki prac zespołu zajmującego się przygotowaniem narzędzi do ochrony dobrego imienia Polski.

Pierwsza propozycja rządu to ścieżka karna, która zakłada m.in. wprowadzenie zapisu o ściganiu tego przestępstwa z urzędu. Za przestępstwo "przypisania Rzeczpospolitej Polskiej lub Narodowi Polskiemu udziału, organizowania lub odpowiedzialności za popełnione zbrodnie przez III Rzeszę Niemiecką" groziłaby kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Druga droga walki z kłamstwami nt. historii Polski to propozycja nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN), w której uwzględniono możliwość dochodzenia nie tylko przez państwo Polskie, ale także przez organizacje pozarządowe, odszkodowania lub zadośćuczynienia w tego typu sprawach.

Ostatnia przedstawiona propozycja, to wprowadzenie do konstytucji zapisu o ochronie prawnej dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej i Narodu Polskiego. – Teraz konstytucji broni godła, hymnu, ale nie ma zapisu, nie ma źródła prawa, które broni dobrego imienia – mówił Jaki. CZYTAJ WIĘCEJ....

Reduta Dobrego Imienia: Będą pozwy za sformułowania typu "polskie obozy zagłady"

Wcześniej na kłamliwe sformułowania w zagranicznych mediach reagowała Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, która przed 71. rocznicą „wyzwolenia Auschwitz” wysłała do redakcji zagranicznych mediów list, przestrzegający przed używaniem sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Zapowiadała pozwy przeciwko tym redakcjom i dziennikarzom, którzy użyją sformułowania „polski obóz zagłady”, „polski obóz koncentracyjny” lub podobnych. CZYTAJ WIĘCEJ...

 

Źródło: Wprost.pl, TVN 24, Independent, MSN, IBT, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze