Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Ostatni z wielkich". Odszedł Wojciech Zabłocki, wybitny szermierz i architekt

JJ 14:22 5 grudnia 2020
Nie żyje wybitny szermierz i architekt, Wojciech ZabłockiSławek, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons, Ja Fryta from Strzegom, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wik
Dzień przed 90. urodzinami zmarł Wojciech Zabłocki, nie tylko wybitny szermierz (drużynowy srebrny – w latach 1956 i 1960, oraz brązowy – w roku 1964 medalista olimpijski w szabli, a także czterokrotny drużynowy mistrz świata), ale również uznany architekt specjalizujący się w budownictwie sportowym.

Wojciech Zabłocki zdobył dziewięć medali mistrzostw świata i pięć tytułów mistrza Polski w szermierce. Jeżeli chodzi o dokonania w pracy architekta, zaprojektował m.in. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Warszawie. Oprócz tego wykładał architekturę na Politechnice Łódzkiej, był również akwarelistą i znawcą starej broni oraz autorem wielu publikacji.

Urodził się 6 grudnia 1930 r. w Warszawie. Miał na koncie dziewięć medali mistrzostw świata i pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Pierwszym sukcesem sportowym był tytuł mistrza świata juniorów w 1953 r.

– Był ostatnim z wielkich, ostatnim pamiętającym czasy wielkiej świetności polskiej szabli. Bardzo mądry człowiek, do tego ciepły i miły. Zawsze był blisko szermierki, blisko związku. Jako środowisko mogliśmy na niego liczyć, bardzo godnie nas reprezentował. Planowaliśmy jego benefis na 90. urodziny, ale na przeszkodzie stanęła pandemia, a teraz wiadomo, że... nie zdążyliśmy – wspomina Zabłockiego prezes PZS Adam Konopka.

 

Kiedy w roku 1964 Wojciech Zabłocki zakończył karierę sportową, poświęcił się architekturze. W roku 1968 obronił doktorat, habilitował się w 1982 r., natomiast w 1999 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W pracy architekta projektował przede wszystkim obiekty sportowe, zarówno w kraju, jak i za granicą. Był też wykładowcą w Instytucie Architektury Politechniki Łódzkiej oraz na Wydziale Architektury Wyższej Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Na swoim koncie ma również liczne książki i publikacje. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami: Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także medalem MKOl Sport and Science oraz medalem Pierre de Coubertina.

Był żonaty z aktorką i weteranką Powstania Warszawskiego, Aliną Janowską (zmarła w 2017 r.). Jednym z czworga dzieci małżeństwa jest Michał Zabłocki, poeta, reżyser i scenarzysta.

 

Źródło: Polskie Radio, IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze