Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Nie" dla żonatych mężczyzn. Papież zdecydował ws. celibatu

K.B. 17:31 12 lutego 2020
Papież Franciszek w oczekiwanej adhortacji apostolskiej na temat Amazonii nie poparł przedstawionej podczas jesiennego synodu propozycji wyświęcania stałych żonatych diakonów, by zaradzić problemowi braku kapłanów na odległych, trudno dostępnych terenach.

W nowo opublikowanym piśmie zatytułowanym "Querida Amazonia" (Umiłowana Amazonia) władze Państwa Watykańskiego podsumowały założenia i ustalenia, do których doszło podczas synodu.

- Umiłowana Amazonia ukazuje się przed światem z całym swoim blaskiem, dramatem, swoją tajemnicą – takimi słowami zaczyna się udostępniony przez głowę Kościoła dekret.

Papież Franciszek oświadczył, że Amazonia cierpi na deficyt duszpasterzy. Za główny powód trudnej sytuacji w rejonie Ameryki Południowej uznał m.in. obszerny teren i utrudniony dostęp do miejsc zamieszkania wielu lokalnych społeczności.

Istotną przyczyną według papieża jest także niezwykle duża różnorodność kulturowa. - Nie możemy być na to obojętni i wymaga to od Kościoła jednoznacznej i śmiałej odpowiedzi – stwierdził papież.

Najbardziej wyczekiwaną zmianą w prawie kościelnym była możliwość przyjmowania święceń przez księży z odległych terenów Amazonii. Kwestia ta została poruszona podczas październikowego synodu biskupów, gdzie był on przez wielu kapłanów mocno postulowany.

- Wspólnoty mają trudności ze sprawowaniem regularnie Eucharystii przez brak kapłanów. Z tego powodu, zamiast zostawiać te wspólnoty bez Eucharystii, powinno się zmienić kryteria przygotowania i wyborów osób upoważnionych do jej celebracji – można było przeczytać w sporządzonym po zebraniu piśmie.

Eksperci przewidują, że nieskomentowanie kwestii celibatu przez papieża Franciszka spotka się z pozytywnym przyjęciem ze strony konserwatywnych duchownych i biskupów. Do tej pory papież Franciszek znany był z liberalnego podejścia do wielu spraw obyczajowych, promując np. ekologię i życie w zgodzie ze środowiskiem.

Źródło: wp.pl, Polsat News, media

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze