"New York Times": PiS przekroczył czerwoną linię

Artykuł
flickr/ PRO Jim Larrison/CC BY 2.0/nytimes.com

Dziennikarze amerykańskiej gazety krytykują i atakują polskie władze, podsumowując sytuację w naszym kraju. Zdaniem dziennik "The New York Times” kryzys konstytucyjny w Polsce ujawnił jak bardzo prawicowi liderzy polityczni nie rozumieją podstaw demokracji, a Prawo i Sprawiedliwość stawia się ponad prawem nie stosując się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

"Otwarcie przeciwstawiając się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (TK), rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, w zasadzie stawia się ponad prawem na drodze do autorytarnych rządów, ignorując wszelkie apele, ostrzeżenia i formalne opinie płynące z USA, UE i międzynarodowych organizacji praw człowieka i własnej opozycji” – oceniła redakcja dziennik „New York Times”.

Kto powinien zająć się sytuacją w Polsce?

W opublikowanej opinii, dziennikarze gazety zwracają uwagę, że ich zdaniem trwający kryzys konstytucyjny pokazuje brak dostosowania się polityków prawicy do zasad demokracji, a ich działania prowadzą do autorytaryzmu. Autorzy artykułu informują również, że lider PiS Jarosław Kaczyński porównał zagraniczne apele ws. sporu o Trybunał Konstytucyjnego do „interwencji radzieckiej w erze komunizmu”.

Zdaniem "NYT" chociaż obecnie polska konstytucja nie mówi, co należy zrobić jeśli rząd sprzeciwia się opinii Trybunału Konstytucyjnego, to Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie mogą pozwolić na taką sytuację. "Odmowa ze strony Kaczyńskiego ws. uznania orzeczenia (wydanego przez TK - red.) jest niedopuszczalnym atakiem na fundamenty liberalnej demokracji" – apelują dziennikarze, zachęcając Komisję Europejską, by zajęła się sytuacją w której "PiS przekroczył czerwoną linię".

"Silne przesłanie z Waszyngtonu może teraz odnieść jakiś efekt" – kończą opinię autorzy.


Czytaj więcej:

Kopacz: Nie byłoby sporu o TK, gdyby nie buta i arogancja rządzących

Polacy boją się upadku demokracji? [SONDAŻ]

Prof. Kik o sporze ws. TK: Trudno wymagać, żeby ci, którzy zyskali legitymizację społeczeństwa ustępowali przed tymi, którzy ją utracili

Źródło: www.nytimes.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy