"ND": W Polsce dramatycznie spada liczba rodzin wielodzietnych

Artykuł
FLICKR/CC/TEZA HARINAIVO RAMIANDRISOA

Program "Rodzina 500+" może okazać się ważnym, ale zbyt słabym bodźcem sprzyjającym poprawie sytuacji demograficznej w naszym kraju – pisze "Nasz Dziennik".

Według gazety, konieczna jest budowa spójnego i długofalowego systemu, który wesprze rodziny wielodzietne. Potrzebne są przede wszystkim zmiany w mentalności, polegające na postrzeganiu rodzin wielodzietnych jako największego kapitału państwa – czytamy w "ND".

Z raportu "Być wielodzietnym w Polsce – Raport 2016" przygotowanego na zlecenie Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", który opisuje gazeta, wynika, że rodziny wielodzietne mają najczęściej troje dzieci, żyją w większości na wsi i w małych miastach. 74 proc. dużych rodzin ma troje dzieci, 14 proc. - czworo, 7 proc. - pięcioro, a 5 proc. - sześcioro i więcej.

Najczęstszą barierą dla rodzin, które chciałyby posiadać więcej potomstwa, jest ich status materialny i finanse, przekładające się na warunki mieszkaniowe. Według "Naszego Dziennika", aż 36 proc. z rodzin wielodzietnych z mniejszych miejscowości bytuje na metrażu nieprzekraczającym 50 metrów kwadratowych. Gazeta podkreśla, że w skutek stereotypów, wielodzietność nadal postrzegana jest negatywnie.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ruszył program "Rodzina 500+". W ciągu jednego dnia złożono ponad 100 tys. e-wniosków

Ministerstwo tłumaczy program Rodzina 500+. "To pierwsze tak szerokie i uniwersalne wsparcie dla polskich rodzin"

Źródło: Nasz Dziennik

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy