Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Najbardziej brutalna wojna w historii ludzkości". Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie

A.N. 21:33 14 maja 2020
PAP/Leszek Szymański
Sejm przyjął w czwartek przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Sejm oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy stali się ofiarami II wojny światowej - głosi uchwała.
"W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd jej ofiarom i bohaterom, poległym żołnierzom i ludności cywilnej" - głosi uchwała Sejmu.

W uchwale podkreślono, że "była to największa i najbardziej brutalna wojna w historii ludzkości". "Do jej wybuchu doprowadziły dwa reżimy totalitarne: nazistowskie Niemcy i komunistyczny Związek Sowiecki. Wyrazem ich mocarstwowych ambicji był podpisany 23 sierpnia 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow, na podstawie którego Europę Środkową i Wschodnią podzielono na strefy okupacyjne" - zaznaczono.

Przypomniano, że "wojna przyniosła śmierć dziesiątkom milionów ludzi, tragedię Holocaustu, unicestwienie dorobku materialnego i kulturalnego całych narodów oraz eksterminację ich elit".

Uchwała głosi, że "choć w 1945 r. cały świat cieszył się z pokonania hitlerowskich Niemiec, koniec II wojny światowej nie przyniósł państwom Europy Środkowej i Wschodniej wolności, lecz nowe uzależnienie i komunistyczne zniewolenie". "W istocie eliminacja skutków II wojny światowej możliwa była dopiero w momencie wycofania sił zbrojnych Związku Sowieckiego, a następnie Federacji Rosyjskiej z Europy Środkowej i Wschodniej" - zwrócono uwagę.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy stali się ofiarami II wojny światowej - żołnierzom, członkom ugrupowań partyzanckich, uczestnikom ruchu oporu, członkom Polskiego Państwa Podziemnego oraz ludności cywilnej" - napisano w uchwale Sejmu.

Dodano, że "mając na względzie pamięć o nich, a także dobro ich rodzin i całego państwa polskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stoi na stanowisku, że siła nie może się opłacać agresorowi, i dlatego niezałatwione do dziś, słuszne i zgodne z zasadą sprawiedliwości, roszczenia Polski i Polaków powinny być zaspokojone".

"Jednocześnie, mając na uwadze ogrom ludzkiego cierpienia i straty materialne poniesione przez narody Europy Środkowej i Wschodniej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednoznacznie sprzeciwia się próbom zakłamywania historii i oskarżania faktycznych ofiar o spowodowanie wybuchu wojny. Rewizjonizm historyczny i manipulowanie faktami stanowią brak szacunku dla pamięci ofiar, budzą również uzasadnione obawy przed kwestionowaniem ładu międzynarodowego opartego na prawie" - wskazano.

Zaznaczono, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa do przeciwstawienia się próbom rozmywania odpowiedzialności za dramat milionów obywateli Europy i świata". "Jedynie pamięć o ofiarach reżimów totalitarnych i szacunek dla prawdy historycznej mogą być fundamentem pokoju w Europie" - wskazano.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze