Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Kresy Wewnętrzne": Pokrowa przed zimą na Kresach

Klaudiusz Wesołek 7:00 12 października 2020
Klaudiusz Wesołek i jego "Kresy Wewnętrzne" Portal TV Republika
Pokrowa jest ważnym świętem na Kresach, przypadającym 14 października. Jest to zarówno ważne prawosławne święto religijne jak i symboliczny dzień przejścia z sezonu letniego w zimowy. Pokrowa nie ma swojego rzymskokatolickiego odpowiednika, chociaż ma go większość prawosławnych świąt maryjnych. Święto Pokrowy jest typowe dla prawosławia i niektórych katolickich obrządków wschodnich.

Pokrowa to święto zwane po polsku świętem Opieki Matki Bożej. Jednak to nie jest precyzyjne oddanie sensu tego słowa. Dokładnie Pokrowa to Opieka Boża przez Wstawiennictwo Bogurodzicy. Wszystko zamyka się w jednym starocerkiewnym słowie POKROWA. Graficznie Pokrowa ukazywana jest jako Matka Boża, rozpościerającą szatę, mającą chronić Lud Boży.

Pokrowa zawsze była popularnym świętem wśród Kozaków, przez nich samych uważanym za kozackie święto. Neobanderowcy próbują podczepić banderowską UPA pod to święto, uważając 14 października za datę utworzenia UPA, choć źródła historyczne tego nie potwierdzają. Na Ukrainie dzień Pokrowy jest też świętem państwowym — Dniem Obrońców Ojczyzny.

Dla większości tutejszych mieszkańców nie tylko tych, którzy chodzą do cerkwi, Pokrowa jest symbolicznym przejściem z sezonu letniego w zimowy. Wszystko cichnie, wieczory stają się dłuższe, odlatują ostatnie żurawie. Do Pokrowy powinny zostać zakończone wszystkie prace polowe. Mieszkańcy Kresowych wiosek jakby przełączają się na zwolnione obroty czy wręcz na stan "STANDBY".

Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze