"Jesteśmy gotowi zwiększyć liczbę szczepionych osób dzienne". Morawiecki o walce z koronawirusem

Artykuł
Mateusz Morawiecki powiedział, że śledztwa epidemiologiczne nie zostały zaniechane.
Kancelaria Premiera

Mamy gotową bazę testową na około 90 tysięcy lub więcej przypadków czy testów na COVID-19 do wykonania dziennie; testów będzie więcej, infrastruktura jest gotowa - powiedział w piątek w Lublinie premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany na konferencji prasowej w Lublinie czy jest rozważana zmiana strategii dotycząca testowania Polaków na obecność COVID-19 na "wyprzedzającą"; wskazywano, że nie testuje się tzw. bezobjawowców ani nie prowadzi się badań przesiewowych oraz że "właściwie całkowicie porzucono prowadzenie śledztw epidemiologicznych", co jest oceniane jako błąd.

Mateusz Morawiecki powiedział, że śledztwa epidemiologiczne nie zostały zaniechane.

- Po drugie mamy gotową bazę testową na około 90 tysięcy lub więcej przypadków czy testów do wykonania dziennie. Dziś wykonanych zostało powyżej 65 tysięcy testów. Może być ich wykonywanych dużo więcej i przypuszczam na bazie zleceń z POZ, o których dziś rano na rządowym zespole kryzysowym rozmawialiśmy, że tych testów będzie więcej. A więc infrastruktura jest gotowa - podkreślił szef rządu.

- Wszystkich obywateli, którzy tylko mogą mieć jakieś przypuszczenia, niepokój, że COVID niestety im zagroził, zachęcam do tego, by się przetestować - dodał Morawiecki.

Premier odniósł się także do kwestii testów przesiewowych. Zauważył, że takie testy wykonywały m.in. Słowacja i Austria. Jak stwierdził Morawiecki, "są takie głosy, że ten proces stworzył pewne złudne wrażenie panowania nad epidemią". Szef rządu zauważył, że właśnie na Słowacji oraz w Czechach sytuacja epidemiczna jest niezwykle trudna i - jak zaznaczył - "kilka razy groźniejsza niż w Polsce".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że ostatniej doby wykonano 65 966 testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 17 942 antygenowe. Resort podał, że łącznie przebadano dotąd 10 535 957 próbek pobranych od 10 232 207 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 2 593 518 badań. 

Źródło: Kancelaria Premiera

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy