Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Honoru polskiego nie splamił". 80. rocznica śmierci "Hubala"

A.N. 9:43 30 kwietnia 2020
wikipedia/ domena publiczna
30 kwietnia mija 80. rocznica śmierci legendarnego dowódcy jedego z pierwszych oddziałów partyzanckich majora Henryka Dobrzańskego ps. „Hubal".

Major Henryk Dobrzański ps. “Hubal” ur. się 22 czerwca 1897 r. w Jaśle, zmarł 30 kwietnia 1940 r. pod Anielinem. Był majorem Wojska Polskiego, ostatnim “zagończykiem”, dowódcą samodzielnego Oddziału Wydzielonego WP- oddziału partyzanckiego.

Poległ w zasadce (prawdopodobnie na skutek zdrady) wczesnym rankiem 30 kwietnia 1940 roku koło Anielina „Zginął człowiek, który swej przysięgi żołnierskiej nie złamał, honoru polskiego nie splamił” - zapisali jego podkomendni w rozkazie oddziału z 4 maja 1940 roku.

W 1914 roku zgłosił się do Legionów Polskich. Rok później na własną prośbę został przeniesiony do 2 Pułku Ułanów. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Za odwagę został udekorowany Krzyżem Walecznych (czterokrotnie ) oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W dwudziestoleciu międzywojennym z powodzeniem startował w zawodach i konkursach hippicznych. Podczas kampanii wrześniowej pełnił funkcję zastępcy dowódcy 110 rezerwowego pułku ułanów.  

W 1973 na podstawie losów mjr. Henryka Dobrzańskiego i jego oddziału reżyser Bohdan Poręba nakręcił film fabularny pod tytułem „Hubal” z brawurową rolą Ryszarda Filipskiego.

 

 
Źródło: dieje.pl/tropemhubala.pl, majorhubal.pl)

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze