"Gdzie chrzest, tam nadzieja". Ogólnopolskie obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski

Artykuł
WIKIPEDIA/DOMENA PUBLICZNA

Dzisiaj kolejny dzień uroczystości związanych z rocznicą chrztu Polski. W Seminarium Duchownym w Poznaniu po raz kolejny zbierze się polski Episkopat, a jeszcze przed południem rozpocznie się świętowanie jubileuszowe pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja".

O godz. 10.50 w Poznaniu rozpocznie się świętowanie jubileuszowe pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja". O 14.00 zostania odprawiona Msza św. z chrztem dorosłych.

Oprócz wydarzeń religijnych, w Polsce odbywają wydarzenia o charakterze kulturalnym i naukowym, w tym m.in. wykład i zajęcia edukacyjne, widowiska multimedialne i przedstawienia teatralne. Z kolei w październiku 2016 r. odbędzie się narodowa pielgrzymka do Rzymu. Uroczystości zakończą się 19 listopada w Krakowie-Łagiewnikach. Obchody połączone będą z dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży i z zakończeniem Roku Miłosierdzia.

Kolejny dzień uroczystości

Wczoraj w  Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu zakończyła się uroczysta Msza św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Po nabożeństwie prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz Marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, złożyli kwiaty na grobie Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego i sekretarza Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina zakończyła się przed godz. 19:00.CZYTAJ WIĘCEJ

Mszę św. poprzedziła uroczysta procesja maryjną, nawiązującą do celebracji milenium chrztu Polski w 1966 roku, a wcześniej wcześniej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Zgromadzenie Narodowe, pierwsze w historii obrady połączonych izb Sejmu i Senatu zorganizowane poza Warszawą. Z tej okazji orędzie skierowane do przedstawicieli rządu, senatorów, posłów i biskupów wygłosił prezydent Andrzej Duda. – Polskę udało się wybudować na fundamencie wiary, która wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często ostatnią i najważniejszą tarczą w celu obrony wolności i solidarności. (...) Gdy nasi wrogowie próbowali zniszczyć państwo i kościół, to naród wypełniał świątynie – podkreślał prezydent. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: Telewizja Republika, TVP Info

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy