"Gdzie chrzest, tam nadzieja". Dziś początek centralnych uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski

Artykuł
Zaprowadzenie chrześcijaństwa, obraz Jana Matejki z 1889 roku
WIKIPEDIA/DOMENA PUBLICZNA

Dziś w Gnieźnie rozpoczynają się centralne uroczystości Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski pod nazwą "Gdzie Chrzest tam nadzieja". 15 i 16 kwietnia główne wydarzenia jubileuszowe przeniosą się do Poznania. W uroczystościach wezmą udział władze państwowe i Konferencja Episkopatu Polski.

Oficjalne obchody rozpoczną się w dzisiaj o godz. 15.00, celebracją jubileuszową na Ostrowie Lednickim, gdzie nastąpi podziękowanie za Chrzest Polski, zabrzmi też dzwon „Mieszko i Dobrawa”. Wcześniej o godz. 11.00 biskupi uczestniczyć będą w obradach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w gnieźnieńskim seminarium duchownym. O godz. 17.00 w Katedrze Gnieźnieńskiej, na Wzgórzu Lecha, rozpocznie się uroczysta Msza święta.

– Jest to 1050-lecie chrztu Polski i 1050-lecie polskiej państwowości, dlatego wśród nas są przedstawiciele zarówno władz kościelnych, jak i państwowych – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, podkreślając wagę przypadającego w tym roku jubileuszu.

Jutro uroczystości przeniosą się do Poznania. Przed południem w tamtejszym seminarium duchownym odbędzie się zebranie Episkopatu. O godz. 12.00 w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczną się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem Prezydenta RP, po których odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe. O godz. 15.45 rozpocznie się procesja maryjna z Fary do Katedry Poznańskiej, gdzie o 17.00 rozpocznie się Msza święta.

W sobotę 16 kwietnia w Seminarium Duchownym w Poznaniu po raz kolejny zbierze się polski Episkopat. O godz. 10.50 rozpocznie się świętowanie jubileuszowe pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja". O 14.00 zostania odprawiona Msza św. z chrztem dorosłych.

Oprócz wydarzeń religijnych, w Polsce odbędzie się szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i naukowym, w tym m.in. wykład i zajęcia edukacyjne, widowiska multimedialne i przedstawienia teatralne. Z kolei w październiku 2016 r. odbędzie się narodowa pielgrzymka do Rzymu.

Uroczystości zakończą się 19 listopada w Krakowie-Łagiewnikach. Obchody połączone będą z dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży i z zakończeniem Roku Miłosierdzia. 

 


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

NBP wyemituje pamiątkowe banknoty na 1050. rocznicę chrztu Polski

Jubileusz Chrztu Polski. Relacje z obchodów w Telewizji Republika

 

Źródło: episkopat.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy