"Edukujcie, uczcie swoje dzieci". Wstrząsający film! 9-latek nękany w szkole chce odebrać sobie życie.

Artykuł
Zrzut ekranu z serwisu Youtube/Storytube Rewind

Historia 9-letniego Quadena Baylesa poruszyła cały świat. Filmik nagrany przez mamę chorego chłopca dotarł do 15 mln odbiorców. Relacja dziecka, które jest prześladowane przez szkolnych kolegów ze względu na chorobę, chwyta za serce.

Wiele wskazuje, że smutna historia Quadena będzie mieć swój happy end, jednak z nagrania płynie ważna przestroga dla rodziców, nauczycieli, wychowawców i wszystkich, którzy wychowują lub opiekują się dziećmi. 

Dlaczego mama chłopca nagrała filmik, w którym jej syn, zanosząc się płaczem, mówi, że chce targnąć się na swoje życie? Aby pokazać, do czego prowadzi nękanie oraz uwrażliwić rodziców i wychowawców na problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

– Oto do czego prowadzi nękanie – mówi na nagraniu mama 9-latka cierpiącego na karłowatość.

– Daj mi linę, chcę ze sobą skończyć. Daj mi nóż, wbiję sobie w serce i odbiorę sobie życie- prosi zrozpaczony chłopiec. Sytuacja miała miejsce w samochodzie, kiedy mama odebrała Quadena ze szkoły.

– Proszę edukujcie, uczcie swoje dzieci, nauczyciele, rodzice, wychowawcy, pokazujcie im efekty prześladowań. Zastanawiacie się, dlaczego dzieci popełniają samobójstwa, dlaczego targają się na swoje życie?- pyta kobieta.

– Dziecko idzie do szkoły, chce się uczyć, ale codziennie doświadcza prześladowań, kolejnych cierni, kolejnych przezwisk- podkreśla.

Wideo dociera teraz do każdego zakątka świata. Internauci wyrażają swoje wsparcie poprzez hashtag #WeStandWithQuaden („Jesteśmy z Quadenem”). Dzieci i dorośli z całego świata nagrywają dla 9-letniego Australijczyka krótkie filmy dodające sił i otuchy. Film nagrał również aktor Hugh Jackman.

– Jesteś silniejszy niż myślisz, przyjacielu- podkreśla gwiazdor, dodając, że Quaden ma w nim swojego przyjaciela- bez względu na wszystko. Apeluje również, abyśmy byli dla siebie mili, gdyż życie jest „wystarczająco trudne” nawet bez szkolnych prześladowców.

Warto zwrócić uwagę, że takich dzieci jak Quaden jest całe mnóstwo. Również Polska znajduje się na niechlubnym drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Dlatego ważne, aby pamiętać, że dziecko to też człowiek, chociaż mały. Warto słuchać, wspierać, pomagać i nie bać się zwracać o pomoc, jeżeli zauważymy coś niepokojącego. Oto, gdzie możesz się zwrócić:

 

WAŻNE!

 

Potrzebujesz pomocy? Masz myśli samobójcze? A może dostrzegasz niepokojące zachowania u bliskiej Ci osoby, np. dziecka?

 

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

 

1. Zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK). Znajdziesz je w każdym większym mieście. OIK-i oferują pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część tego typu placówek jest czynna całą dobę. Z pomocy możesz skorzystać BEZPŁATNIE, również wtedy, gdy nie masz ubezpieczenia.

 

2. W przypadku myśli samobójczych niezwłocznie zgłoś się do najbliższego szpitala psychiatrycznego. Pamiętaj, że jeśli zaznaczysz, że sprawa jest pilna (np. silne, uporczywe myśli samobójcze), lekarz ma obowiązek przyjąć Cię tego samego dnia- również nawet bez ubezpieczenia.

 

3. Nie wahaj się skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 12:00-02:00) lub całodobowego Centrum Wsparcia dla osób dorosłych, pod numerem 800 70 22 22 oraz na stronie liniawsparcia.pl

 

4. Listę organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl.

 

Źródło: stefczyk.info, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy