Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Chcieli nas zakopać. Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem". Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

JJ 9:11 1 marca 2020
ipn.gov.pl
W całej Polsce – już po raz 10.- obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji organizowane są różne inicjatywy upamiętniające Tych, którzy byli przez lata spychani na margines historii. Zapraszamy do oglądania transmisji z biegu w Mińsku Mazowieckim, w którym weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Już o 9:30, na żywo, na naszym profilu na FB!

Centralne uroczystości, w których udział weźmie prezydent Andrzej Duda, odbędą się w Warszawie.

Z inicjatywy śp. Lecha Kaczyńskiego i śp. Janusza Kurtyki 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O 14 na warszawskim Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się centralne uroczystości z udziałem prezydenta, a także ministra obrony narodowej.

Głowa państwa wręczy oficerom Wojska Polskiego awanse generalskie. Przysięgę wojskową złoży ponad 2 tys. żołnierzy służby przygotowawczej.

– Wcześniej jednak, bo o godz. 10, rozpoczną się obchody w miejscu zwanym „polską Golgotą” – w byłym nazistowskim i komunistycznym więzieniu na warszawskim Mokotowie, gdzie obecnie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL- podaje „Gazeta Polska Codziennie”.

– Ciekawą propozycję oferują również Polskie Koleje Państwowe. Na warszawskim Dworcu Centralnym po godz. 15 grupy rekonstrukcyjne przygotują obozowisko na wzór tych, jakie w lasach budowali partyzanci II konspiracji. Odwiedzający będą mogli podziwiać uzbrojenie podziemia antykomunistycznego oraz poznać historię poszczególnych Żołnierzy Wyklętych-czytamy w dzienniku.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się również bieg „Tropem Wilczym”. W ponad 360 miastach w Polsce i blisko 20 poza naszymi granicami biegacze pobiegną w hołdzie Niezłomnym. Nie tylko w kraju, ale i na Kresach, w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Afryce czy Nowej Zelandii.

– Już teraz wiemy, że padnie rekord frekwencji, który w zeszłym roku wyniósł 80 tys. Informacje dotyczące biegu można znaleźć na naszej stronie internetowej TropemWilczym.org- podaje „GPC”, cytując Barbarę Konarską, rzeczniczkę inicjatywy.

A to zaledwie niewielka część obchodów. W setkach miejsc w Polsce odbędą się dziś prelekcje, koncerty, wystawy, rekonstrukcje, wycieczki po miejscach pamięci itp.

My natomiast zapraszamy do oglądania transmisji z biegu w Mińsku Mazowieckim, w którym weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Już o 9:30, na żywo, na naszym profilu na FB! 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze