Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przywódcy państw bałtyckich zadowoleni z wyboru Tuska. Nie ufni wobec Mogherini

mk 17:24 1 września 2014
telewizja republika
Przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii wyrażali zadowolenie z powierzenia Donaldowi Tuskowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Mniej zadowoleni byli z nominacji Włoszki Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podkreśliła swe pełne poparcie dla Tuska, wskazując, że "reprezentuje on nowych członków (UE), jest przedstawicielem naszego regionu i ma doskonałą wiedzę o naszych wyzwaniach geopolitycznych".

– Nasze poglądy, zwłaszcza na Rosję, są w pełni zgodne – wskazała Grybauskaite, cytowana przez agencję BNS.

Szef estońskiego rządu Taavi Roivas podkreślił, że "Donald Tusk jest silnym sojusznikiem Estonii i bardzo dobrze rozumie sytuację bezpieczeństwa w Europie.

Łotewska premier Laimdota Straujuma również wyraziła zadowolenie z wyboru Tuska. – Jeśli chodzi o Łotwę, to jesteśmy zadowoleni. To dobrze przemyślana decyzja – powiedziała.

Z mniejszym entuzjazmem przyjęto na Litwie, Łotwie i w Estonii wybór Federiki Mogherini. Grybauskaite powiedziała, że "z przyczyn, o których wszystkim wiadomo" nie wypowiedziała się na szczycie UE na temat tej kandydatury.

Roivas i Straujuma przyznali, że zaakceptowali nominację Mogherini tylko jako kompromis, w wyniku którego, w ramach obsadzania całego pakietu najwyższych unijnych stanowisk, szefem Rady Europejskiej został Tusk.

Litwa, Łotwa i Estonia wielokrotnie dawały do zrozumienia, że uważają włoską minister spraw zagranicznych za zbyt mało doświadczoną i zbyt przyjaźnie nastawioną do Rosji.


Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze