Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przyjaciel Putina odchodzi ze stanowiska. "Stało się coś poważnego"

dmc 16:52 18 sierpnia 2015
Władimir Jakunin, szef Rosyjskich Kolei WIKIPEDIA/ JURIJ GOLOVIN/ CC BY-SA 4.0
Władimir Jakunin, były agent KGB i prezes Rosyjskich Kolei Państwowych rezygnuje ze stanowiska. Długoletni przyjaciel i zaufany Władimira Putina będzie się ubiegał o stanowisko w Radzie Federacji - wyższej izby rosyjskiego parlamentu, reprezentując obwód kaliningradzki.

Jakunin był szefem Rosyjskich Kolei od 2005 r., a jego znajomość z Putinem rozpoczęła się jeszcze w czasach, kiedy gospodarz Kremla pracował w Petersburgu. Jakunin i Putin często się spotykają. Rosyjski biznesmen towarzyszy prezydentowi w podróżach krajowych i zagranicznych. Był również odpowiedzialny za wielkie projekty budowlane związane z zimową olimpiadą w Soczi.

Informacja o jego odejściu wywołała falę komentarzy zarówno w rosyjskich jak i w światowych mediach. Reuters, powołując się na źródła w Rosyjskich Kolejach Państwowych podał, że jeśli Jakunin zasiądzie w Radzie Federacji, to zostanie jej wiceprzewodniczącym.

Z kolei "Financial Times" pisze o Jakuninie jako o „najbardziej wpływowym członku wąskiego kręgu rosyjskiego prezydenta”. Londyński dziennik podaje, że wiadomość o jego dymisji wywołała falę spekulacji na temat nadchodzących zmian politycznych na szczytach władzy, które mogą być związane z pogarszającą się sytuacją w rosyjskiej gospodarce i sankcjami nałożonymi na Moskwę przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone.

Przetasowania na Kremlu?

Rosyjska edycja magazynu Forbes, powołując się na źródła zbliżone do Rosyjskich Kolei Państwowych napisała, że rezygnacja Jakunina oznacza, iż „w ciągu ostatnich kilku dni stało się coś poważnego”. Natomiast w ocenie "Kommiersanta" dymisja biznesmena, to największe przetasowania na szczytach władzy od 2012 r., kiedy jeden z głównych ideologów Putina Władysław Surkow, opuścił stanowisko pierwszego zastępcy szefa administracji państwowej.

Rosyjskie Koleje Państwowe to jedna z największych firm  w Rosji, która zatrudnia ponad 1 mln osób i uczestniczy w najpoważniejszych projektach infrastrukturalnych na świecie. Z informacji jakie płyną z Moskwy wynika, że jest już kilku potencjalnych następców Jakunina. Jednym z kandydatów na stanowisko nowego prezesa jest German Graf, obecny szef największego w Rosji banku Sbierbank.

 

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, ft.com, kommersant.ru

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze