Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przygotowania do szczytu NATO. Elita Żandarmerii Wojskowej na Stadionie Narodowym

dmc 16:10 23 maja 2016
FOT. ROBERT SIEMASZKO/ CO MON
Jutro szef MON Antoni Macierewicz weźmie udział w pokazie wyszkolenia Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, który o godz. 9:30 odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Przegląd umiejętności żołnierzy ŻW zorganizowano w związku z przygotowaniami do szczytu NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie (PGE Narodowy). Będzie wydarzeniem bezprecedensowym, o randze najwyższej spośród dotychczas organizowanych w Polsce spotkań na szczeblu międzynarodowym. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, agenda szczytu będzie dotyczyła implementacji postanowień poprzedniego spotkania liderów państw Sojuszu w Newport w Walii, jak i uzgodnień dotyczących obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO.

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie został sformowany 2 lutego 2004 roku i jest pierwszą jednostką w strukturach Żandarmerii Wojskowej przeznaczoną do działań antyterrorystycznych i ochrony specjalnej. Jak czytamy w komunikacie MON, zaletą tej jednostki jest "hybrydowy, policyjno-wojskowy charakter, duża mobilność i zdolność do natychmiastowego przerzutu i użycia w rejonie operacji, modułowa struktura organizacyjna oraz profesjonalna kadra wyposażona w sprzęt najnowszej generacji".

Ochrona VIP-ów

Zadania Oddziału Specjalnego ŻW to m.in. przeciwdziałanie aktom terrorystycznym, likwidacja skutków klęsk żywiołowych oraz ochrona kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. Żołnierze Oddziału Specjalnego ŻW odpowiadają również za bezpieczeństwo prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków zagranicznych delegacji wojskowych oraz osób ochranianych przez BOR podczas ich pobytu na terenie jednostek wojskowych.

Podczas udziału w misjach zagranicznych, Oddział Specjalny ŻW wspiera dowódcę operacji, kontroluje rejon działania kontyngentu poprzez patrolowanie, rozpoznanie i monitorowanie sytuacji lokalnej, szkoli lokalne sił policyjne, prowadzi działania interwencyjne, konwojuje i ochrania ładunki specjalne oraz zapewnia ochronę obiektów i VIP-ów.

Źródło: MON

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze