Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przyczajony smok, ukryty tygrys: Tajwan - scenariusze ataku

Jakub Jasiński 7:00 18 października 2020
Przyczajony smok, ukryty tygrysPortal TV Republika.
Czy zastanawialiśmy się jak inwazja na Tajwan mogłaby wyglądać i jakie konsekwencje pociągnąć. Opisuje to w swojej książce IAN Easton „Chinese Invasion Threat”

Powody, dla, których Tajwan nie podda się zwierzchnictwu Pekinu opisałem w artykułach o Sun Yat Senie i Religii po Pekińsku.

14 października Xi Jinping w przemowie do chińskich marines miał powiedzieć, żeby „szykowali się na wojnę” w basenie mórz Wschodnio i Południowo-chińskiego

https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4029930

A 12 października Chiny złapały dwóch przypuszczalnych tajwańskich szpiegów

https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4029734

W ostatnim półroczu w związku z Coronavirusem i zaburzeniami, jakie czyni gospodarce nie było tygodnia, w którym nie byłoby próby naruszenia przestrzeni powietrznej lub morskiej przez PLA.

https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4023539

https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4023480

https://www.taiwannews.com.tw/en/news/4023474

Tajwan również wielokrotnie mimo pandemii prowadził próbne manewry defensywne (chociaż Ian Easton opisuje również prawdopodobnie rozważane warianty kontroofensyw obejmujących lądowania w niektórych miejscach chińskiego wybrzeża lub na kontrolowanych przez ChRL archipelagach i planach bombardowań).

Czy jest to jedynie wojna nerwów (i propagandy jak dalece absurdalnej u obu stron patrz artykuł o Koxindze i jego dzisiejszej symbolice) czy preludium nikt niewykluczone, że włącznie z dowódcami PLA nie może wiedzieć tego na pewno.

Warto jednak zauważyć, że sytuacja z COVIDem (który dowiedziono ostatecznie, że nie powstał w chińskich laboratoriach) i stratami jakie poniosła chińska gospodarka odpowiada niemal dokładnie jednemu z pięciu scenariuszy jakie Ian Easton opisuje jako prawdopodobne iskry dla inwazji.

Dzieło to znajduje się w sferze anglojęzycznych materiałów odtajnionych. Nie mogę zacytować fragmentów tego dzieła bez zgody wydawcy, mogę jednak odesłać do tego dzieła zainteresowanych i wspomnieć, że jedną z najbardziej typowanych przez również innych ekspertów dat ataku zdają się być okolice Chińskiego Nowego Roku (luty 2020) lub innego święta, kiedy większość oficerów tajwańskiej armii będzie wypoczywać. Inną dogodną obcją jest październik! Lub kwiecień, kiedy warunki meteorologiczne i morskie są najbarsziej sprzyjajaće dla inwazji.

Polecam także serwis taiwannews, który regularnie publikuje informacje na ten temat aczkolwiek zastrzegam, że mogą one stanowić część tajwańskiej propagandy.

Źródło: Portal TV Republika.

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze