Przez Internet zgłoszono narodziny ćwierć miliona Polaków. E-usługa cieszy się popularnością

E-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale też załatwienie innych spraw.
pixabay/Victoria_Borodinova

Rodzice zgłosili przez internet już ponad 250 tys. dzieci. Niemal co drugie narodzone dziecko zostało w ubiegłym roku zarejestrowane online.

E-usługa staje się coraz bardziej popularna dzięki temu, że jest bardzo prosta i szybka. Na podstawie zgłoszenia elektronicznego kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia i inne dokumenty. Pierwszym z nich jest bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, następnie kierownik sporządza powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i, jeśli dziecko zostanie zameldowane, także zaświadczenie o zameldowaniu.

- Tylko w tym roku online zgłoszono już narodziny ponad 35 tysięcy dzieci. W 2020 roku Polacy skorzystali z naszej e-usługi 146 989 razy. To niemal 102 tysiące więcej niż w 2019 r. Narodziny największej liczby dzieci zgłoszono tą drogą w kwietniu 2020 roku - 17 231. To ponad 60% wszystkich urodzonych wtedy maluchów - mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- W sumie, w 2020 r. zgłoszono online narodziny niemal 50% wszystkich urodzonych w ubiegłym roku noworodków. W 2019 roku online zgłoszono przyjście na świat 15% urodzonych wtedy dzieci - dodaje.

Co musi zrobić e-rodzic?

Po pierwsze należy podjąć decyzję, który z rodziców dopełni obowiązku zgłoszenia narodzin dziecka. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że ta osoba posiada profil zaufany. Jeśli nie, to należy go założyć. Można to zrobić od ręki (informacje na ten temat znajdują się na stronie GOV.pl). Następnym krokiem przy zgłaszaniu narodzin dziecka jest wejście na swój profil na stronie GOV.pl.

Po zalogowaniu się na profil należy oświadczyć, że jest się rodzicem. Później, sprawdzić poprawność swoich danych i wprowadzić dane drugiego rodzica. Następnie wprowadzić imię dziecka wraz z jego danymi i sprawdzić ich poprawność. Warto podać swój numer telefonu i adres e-mail. W przypadku potrzeby jakichkolwiek wyjaśnień przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego będzie istniała łatwa możliwość kontaktu.

 

Źródło: informacja prasowa

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy