Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przewodniczący Komisji Helsińskiej USA wspiera Polskę przed warszawskim szczytem NATO

dmc 16:47 1 lipca 2016
FLICKR/ NICOLAS RAYMOND/ CC BY-SA 2.0
W związku ze szczytem NATO, który dokładnie za tydzień rozpocznie się w Warszawie, przewodniczący Komisji Helsińskiej USA oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA, Chris Smith, udzielił wyraźnego wsparcia polskim staraniom na rzecz większego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w sprawę bezpieczeństwa naszego regionu – zauważają eksperci Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Jak informuje Komisja Helsińska USA, według przewodniczącego Komisji "w obliczu trwającej rosyjskiej agresji, Stany Zjednoczone muszą zintensyfikować swoje zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Polski i innych naszych sojuszników w regionie". Chris Smith wskazał także na "niedopuszczalne działania Rosji - poczynając od najazdów wojskowych na Gruzję i Ukrainę, wysyłania gróźb użycia broni jądrowej i na odrzuceniu wszelkich form gwarantujących transparentność działań kończąc - próbuje się uderzyć w sam fundament europejskiego porządku ochrony".

Lojalny sojusznik

Podsumowując wskazał, że "tegoroczny szczyt, którego gospodarzem jest lojalny sojusznik wschodniego skrzydła, który nie tylko wspiera militarnie wszelkie operacje NATO czy jego instytucje, ale także przekazuje 2 proc. krajowego PKB na obronę, odbywa się w momencie kluczowym z punktu widzenia europejskiego bezpieczeństwa".

Kongresmen Chris Smith, który jest również członkiem Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA oraz współprzewodniczącym Zespołu ds. Polski w Kongresie USA (Congressional Caucus on Poland), doprowadził do wystosowania 27 czerwca przez członków tego zespołu pisma wzywającego prezydenta Baracka Obamę, aby udzielił zapewnienia, że NATO spełnia potrzeby swoich wschodnioeuropejskich sojuszników w coraz bardziej nieprzyjaznym i niepewnym pod względem bezpieczeństwa otoczeniu.

Wcześniej, w kwietniu tego roku, Chris Smith podpisał list wspierający finansowanie European Reassurance Initiative, która ma na celu wzmocnienie zaangażowania USA na rzecz bezpieczeństwa sojuszników NATO w obliczu destabilizującej rosyjskiej polityki zagranicznej.

Bezpieczeństwo Polski

W dniu 23 czerwca Komisja Helsińska USA zorganizowała publiczne spotkanie, zatytułowane "Warszawski szczyt NATO i przyszłość bezpieczeństwa europejskiego". Paneliści - w tym przedstawiciele NATO, Ambasady RP oraz Centrum Stosunków Transatlantyckich Uniwersytetu Johns’a Hopkins’a - komentowali kwestie potrzeby większego zaangażowania się USA na rzecz bezpieczeństwa Polski i jej regionu.

Komisja Helsińska USA (in. Komisja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Commission on Security and Cooperation in Europe – CSCE) jest niezależną instytucją rządową, w której skład wchodzą przedstawiciele Kongresu, Senatu oraz administracji prezydenckiej USA. Komisja Helsińska działa na rzecz praw człowieka, bezpieczeństwa militarnego i współpracy ekonomicznej krajów Ameryki Północnej, Europy i Azji. Zadaniem Komisji Helsińskiej jest udział w kształtowaniu polityki USA wobec krajów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.


Źródło: ordoiuris.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze