Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przeszczepili jej męskie ręce. "Palce upodobniły się do kobiecych, nadgarstek jest mniejszy"

ar 21:10 23 marca 2021
Lekarze przyznają, że nie spodziewali się takich zmian.Fot. Arul Horizon
Mieszkająca w Indiach Shreya Siddanagowda w wieku 17 lat doznała poważnych obrażeń w wypadku autobusowym. Konieczne było amputowanie obu rąk na wysokości powyżej łokci. Lekarze szybko znaleźli dawcę. Był to 20-letniego mężczyzna, który zginął w wypadku drogowym.

Pierwszy w Azji zabieg przeszczepu rąk między kobietą a mężczyzną

Operacja trwała ponad 13 godzin, a pracowało przy niej 20 chirurgów i 16-osobowy zespół anestezjologiczny. Cała procedura zakończyła się wielkim sukcesem, ponieważ ciało nastolatki bez problemu przyjęło nowe ręce.

Jednak po pewnym czasie skóra na przeszczepionych rękach zmieniła odcień. Jak donosi The Indian Express, kolor skóry przeszczepionych rąk był początkowo o kilka odcieni ciemniejszy niż naturalny odcień skóry nastolatki. Ale po trzech latach od wypadku koloryt skóry między przeszczepionymi kończynami a resztą ciała dziewczyny wyrównał się.

– Nie wiem, jak doszło do transformacji, ale teraz czuję się jak z moimi własnymi rękami. Po przeszczepie kolor skóry był bardzo ciemny, nie żeby to kiedykolwiek mnie martwiło, ale teraz pasuje do mojego odcienia – przyznała Siddanagowda.

Lekarze twierdzą, że zmiana koloru skóry zaobserwowana u Shreyi może być jednym z pierwszych takich przypadków, a nawet jedynym jak dotąd znanym. 

– W ciągu mniej więcej roku kanał limfatyczny między ręką dawcy a ciałem gospodarza otwiera się całkowicie, umożliwiając przepływ płynów. Możliwe, że komórki produkujące melaninę powoli zastępowały komórki dawcy. A to doprowadziło do zmiany – sugeruje Mohit Sharma, który był członkiem zespołu operacyjnego przy przeszczepie Siddanagowdy.

Zmienił się nie tylko odcień skóry

Shreya twierdzi, że jej ręce i dłonie z czasem stały się szczuplejsze i bardziej smukłe, a palce dłuższe. Te same zmiany zauważa też matka kobiety.

– Palce upodobniły się do kobiecych, nadgarstek jest mniejszy. To są niezwykłe zmiany –  powiedziała. 

Lekarze nie spodziewali się takich zmian

– To nasz pierwszy przypadek przeszczepu rąk od mężczyzny do kobiety. Możemy tylko zgadywać, że żeńskie hormony doprowadziły do zmiany, ale ocena dokładnej przyczyny jest trudna – powiedzieli. 

Źródło: national-geographic.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze