Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przeszczep obu płuc u chorego na Covid-19. Druga taka operacja w Polsce

DW 18:37 22 grudnia 2020
Przeszczep obu płuc u chorego na Covid-19pexels.com
W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepiono oba płuca u strażaka, który przeszedł COVID-19. Z powodu tej choroby miał całkowicie zniszczone płuca.

Pierwszy przeszczep obu płuc przeprowadzono w lipcu 2020 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 

Obecna operacja dotyczyła strażaka, który przeszedł COVID-19. Z powodu tej choroby miał całkowicie zniszczone płuca. 

Mężczyzna nie miał żadnych współistniejących chorób, poza nadciśnienie tętniczym.

Niestety koronawirus wywołał infekcję COVID-19, która miała bardzo ostry przebieg.

– Niestety jego płuca zostały całkowicie zniszczone. Spędził 4 tygodnie pod respiratorem, a potem przez ponad 2 tygodnie stosowano u niego ECMO, które zastąpiło funkcję płuc i miało dać czas na ich regenerację. To leczenie nie przyniosło jednak spodziewanego efektu – stwierdził dr hab. Marek Ochman, szef programu przeszczepiania płuc w ŚCCS.

Ze względu na konieczność przyjmowania obniżających odporność leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu nie może jednak na razie, w dobie pandemii, myśleć o powrocie do pracy.

midy_670.

– Cieszymy się z udanej transplantacji i uratowania chorego, ale wolelibyśmy nie przeszczepiać tak młodych pacjentów. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak groźny jest koronawirus – powiedział dr Marek Ochman.

Dodał: – Dlatego z nadzieją czekamy na szczepionkę. To bardzo dobra metoda opanowania pandemii, skuteczna, pozbawiona ryzyka. Z całą pewnością byłoby lepiej, gdyby tak młody, zdrowy człowiek przyjął szczepionkę i nie przechorował tego wirusa. Transplantacja jest rozwiązaniem dla bardzo niewielkiej grupy pacjentów i niesie ze sobą spore obciążenia.

 

Źródło: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze