Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przełomowe zmiany dla kierowców w 2021 r. To trzeba wiedzieć!

mm 10:21 17 stycznia 2021
pixabay.com
W tym roku w życie wejdą przepisy nadające pieszym bezwzględne pierwszeństwo. E-hulajnogi będą jeździć po ulicach, a jazda na zderzaku będzie karana mandatem.

Najbardziej kontrowersyjna zmiana dotyczy pierwszeństwa pieszych. Kierujący pojazdem będzie miał obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Pieszy na przejściu nie będzie mógł korzystać z telefonu czy podobnych urządzeń.

Kolejną nowością jest zrównanie maksymalnej, dozwolonej prędkości jazdy w terenie zabudowanym w dzień i w nocy. Obecnie od godz. 5:00 do godz. 23:00 w mieście obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a między godz. 23:00 a 5:00 - do 60 km/h. Po nowelizacji przepisów limit został zrównany do 50 km/h.

Po nowelizacji przepisów użytkownicy urządzeń transportu osobistego (np. e-hulajnóg) nie będą mogli korzystać z chodników. Tym samym będą zmuszeni do korzystania z dróg publicznych. Przepis dotyczy jednak tylko odcinków dróg z ograniczeniem prędkości do 50 km/h. Nie wiadomo co z pozostałymi trasami, gdzie limit prędkości jest większy.

Od 4 czerwca autoryzowani dealerzy samochodów otrzymają możliwość załatwienia formalności zawiązanych z rejestracją nowego samochodu, motoroweru czy przyczepy. Ministerstwo Infrastruktury, które wraz z Ministerstwem Cyfryzacji jest autorem nowelizacji, wyjaśniało, że „(…) rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną”.

Źródło: moto.rp.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze