Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Przełomowa wizyta Franciszka I w Iraku. Papież ma zamiar się spotkać z ajatollahem al-Sistanim

ajg 9:13 28 lutego 2021
Papież Franiciszek IFot. PAP/EPA/Andrew Medichini / POOL
- To będzie historyczna podróż i spełnienie marzeń świętego Jana Pawła II - tak mającą się rozpocząć w piątek, 5 marca wizytę papieża Franciszka w Iraku ocenił watykanista włoskiego dziennika „Avvenire” Gianni Cardinale. Dodał, że papież jedzie wesprzeć cierpiących chrześcijan. Poinformował również, że papież zamierza złożyć wizytę ajatollahowi Alemu al-Sistaniemu.

W dniach od 5 do 8 marca papież odwiedzi Bagdad, miasto An-Nadżaf - cel pielgrzymek szyitów, gdzie złoży wizytę ajatollahowi Alemu al-Sistaniemu; uda się też na Równinę Ur- ziemię Abrahama. Franciszek będzie również w Irbilu, czyli w stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, w Mosulu i mieście Karakosz na Równinie Niniwy, to jest tradycyjnym terenie chrześcijan.

W rozmowie z PAP włoski watykanista podkreślił: „To będzie historyczna podróż, jeśli do niej dojdzie”. Tak odniósł się do pojawiających się pytań, czy pielgrzymka ta będzie możliwa w zapowiedzianym terminie. Cardinale zaznaczył, że Franciszek bardzo pragnie pojechać do Iraku mimo wielu trudności, jakie są z tym związane. „Ale w Watykanie są gotowi odwołać tę podróż nawet w ostatnim momencie”- zauważył.

Marzenie Jana Pawła II

- Papieżowi bardzo zależy na tej podróży. Dzięki temu zrealizuje marzenie świętego Jana Pawła II z 2000 roku - dodał publicysta katolickiej gazety.

Przypomniał, że w Roku Świętym Wielkiego Jubileuszu Jan Paweł II pragnął odwiedzić Ur, ziemię Abrahama. Ostatecznie wizyta ta nie doszła do skutku, ponieważ władze irackie przyznały, że nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa.

Zamiast podróży zorganizowano w Watykanie symboliczną duchową pielgrzymkę. W tej uroczystości 23 lutego 2000 roku uczestniczyli wierni Kościoła chaldejskiego, zgromadzeni w katedrze św. Józefa w Bagdadzie, łącząc się poprzez telemost z papieżem.

W 2013 roku delegacja diecezji rzymskiej zawiozła do Iraku poświęcone przez Franciszka dary dla tamtejszych chrześcijan. Jednym z nich była relikwia św. Jana Pawła II - zakrwawiony fragment sutanny, którą miał na sobie w momencie zamachu 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra.

Przełomowa wizyta

- Wizyta Franciszka będzie mieć przełomowe znaczenie dla wiernych katolickich i dla wszystkich chrześcijan na tych umęczonych ziemiach. Dla nich będzie to wielka otucha - ocenił watykanista „Avvenire”.

Zwrócił następnie uwagę na inny historyczny aspekt, to jest na zapowiedziane spotkanie papieża z przywódcą szyitów ajatollahem Alim al-Sistanim, który jest jedną z najbardziej wpływowych osobistości w Iraku. „To będzie dalszy niezwykle ważny krok w dialogu ze światem muzułmańskim”- dodał.

Gianni Cardinale mówiąc o możliwych następnych podróżach przypomniał, że Franciszek chce pojechać do Libanu, który wspiera po zeszłorocznej katastrofalnej eksplozji w Bejrucie. Jak zauważył, wciąż w planach jest wizyta w Sudanie Południowym. „Są też zaproszenia do Hiszpanii i Francji. Zobaczymy też , czy nowy patriarcha Serbii Porfiriusz zgodzi się na wizytę papieża; jeśli tak, myślę, że pojedzie tam możliwie najszybciej”- podkreślił watykanista.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze