Przejęto 80 ton nielegalnych materiałów wybuchowych i pirotechnicznych. 35 osób z zarzutami po akcji CBŚP

Artykuł
cbsp.policja.pl

Funkcjonariusze CBŚP z Łodzi wspólnie z KAS oraz ze służbami z Niemiec, Holandii i Francji, przy wsparciu Europol-u i Eurojust-u zatrzymali 35 podejrzanych, przejmując około 80 ton materiałów wybuchowych. W ostatnich dniach w Niemczech zatrzymano kolejne 50 osób, zabezpieczając materiały pirotechniczne i broń.

Funkcjonariusze prowadzą śledztwo dotyczące nielegalnej produkcji, wprowadzania do obrotu na terenie Polski oraz przemytu do Europy znacznych ilości nielegalnych materiałów wybuchowych. Wszystko wskazuje na to, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej obracali wyrobami pirotechnicznymi, którymi obrót i posiadanie jest zabronione. W związku z tym, że mogli działać na terenie różnych krajów Europy, policjanci skontaktowali się z tamtejszymi służbami, a wszelkie działania były prowadzone przy wsparciu Europol-u i Eurojust-u.

Policjanci CBŚP ustalając strukturę grupy docierali do kolejnych członków i informacji, dokładnie je sprawdzając. Z ich analizy wynikało, że przestępczy proceder miał być prowadzony pod przykrywką legalnej działalności handlu wyrobami pirotechnicznymi, do którego dochodziło poprzez strony internetowe. Według śledczych lider rozdzielał zadania poszczególnym członkom grupy, utrzymując bezpośredni kontakt z kontrahentami. Prawdopodobnie także on zajmował się rozliczeniami finansowymi za przeprowadzone transakcje, a także legalizował środki finansowe pochodzące z czynów zabronionych. Z ustaleń wynikało, że zarobione w ten sposób pieniądze inwestowane były w luksusowe samochody oraz nieruchomości.

Polskie strony internetowe, na których oferowano wyroby pirotechniczne posiadały duplikaty przeznaczone wyłącznie dla klientów zagranicznych. Policjanci ustalili, że za pośrednictwem tych duplikatów odbywał się nielegalny handel materiałami wybuchowymi w postaci wyrobów pirotechnicznych klas F4, T2 i P2. Transakcje odbywały się bez koncesji zezwalającej na legalne wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu, magazynowanie i transportowanie tych materiałów. Z ustaleń śledczych wynika, że towar głównie trafiał do Holandii, Niemiec oraz krajów skandynawskich.

Równolegle do wątku związanego z obrotem materiałami wybuchowymi prowadzone są przez Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi czynności dotyczące prania pieniędzy i związane z tym uszczuplenia podatkowe.

 

Źródło: cbsp.policja.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy