Przejęcie Eurozetu przez Agorę. UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające

Artykuł

Grupa Eurozet, nadawca m.in. Radia Zet, została zakupiona przez Agorę oraz czeską spółkę SFS Ventures. Początkowo to 40 proc. udziałów, ale do 2022 roku nabywcy będą mogli przejąć 100-procentowy pakiet akcji. UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

W połowie lutego br. Agora poinformowała, że zapłaci 130,7 mln zł za 40 proc. udziałów Eurozetu, jednak po publikacji wyników przejmowanej spółki za ub.r., cena wyjściowa może ulec zmianie. Agora podała, że sfinansowała tę transakcję częściowo ze środków własnych, a częściowo (w kwocie 75 mln zł) z sublimitu kredytowego w rachunku bieżącym. Można zatem przyjąć szacunek, że pełen pakiet akcji Eurozetu wynosi 326,75 mln zł.

W przestrzeni medialnej pojawiły się doniesienia, jakoby przejęcie 40 proc. akcji Eurozetu przez Agorę nie będzie wymagało zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analitycy zaznaczali, że spółka nie kupowałaby pakietu mniejszościowego, gdyby nie miała perspektywy przejęcia całości akcji w przyszłości.

Rzecznik prasowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Cieloch, na pytanie dziennikarzy portalu WirtualneMedia.pl, odpowiada, że "doniesienia medialne mówią o różnych scenariuszach tej transakcji". – Zasadniczo tego typu koncentracje podlegają naszej ocenie. Czekamy na decyzje spółek uczestniczących w tej transakcji. Na pewno będziemy się tej koncentracji przyglądać – deklaruje.

Podczas konferencji wynikowej Agory za rok 2018, dziennikarze portalu WirtualneMedia.pl zapytali o zainteresowanie UOKiK-u transakcją. Anna Kryńska-Godlewska - członek zarządu Agory - wskazała, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające.

– 6 marca br.  do Agory wpłynęło pismo od Prezesa UOKiK z prośbą o dostarczenie dokumentacji dotyczącej transakcji. Jest to postępowanie wyjaśniające. W tej chwili kompletujemy dokumenty i przekażemy je do UOKiK – potwierdziła.

Postępowania wyjaśniające są wszczynane, gdy UOKiK podejrzewa, że w danym przypadku mogło dojść do naruszenia reguł konkurencji. Są one prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Oznacza to, że nie są formułowane zarzuty w odniesieniu do przedsiębiorców ani osób zarządzających. W postępowaniach wyjaśniających nie ma też stron a przedsiębiorcom nie przysługuje prawo wglądu do akt sprawy.

Eurozet to jedna z wiodących grup mediowych w Polsce, zajmująca się produkcją i nadawaniem programów radiowych, sprzedażą czasu reklamowego, działalnością brokerską dla stacji i serwisów internetowych, a także tworzeniem i zarządzaniem serwisami internetowymi. Istnieje od 1993 roku, choć historia jej powstania sięga jeszcze 1990 roku, w którym rozpoczęło nadawanie Radio ZET. Obecnie w jej skład wchodzi pięć rozgłośni: Radio ZET, Antyradio, Chillizet, Meloradio, Radio Plus, serwisy internetowe, w tym: radiozet.pl, antyradio.pl, chillizet.pl, radiostacja.pl i planeta.fm; a także Studio ZET produkujące reklamy oraz Eurozet Live - marka dedykowana projektom cross-mediowym i marketingowi miejsc i wydarzeń.

Źródło: wirtualnemedia.pl, uokik.gov.pl, eurozet.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy