Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Protesty w Turcji. Demonstranci nie chcą islamizacji szkół

zm 15:26 13 lutego 2015
FLICKR.COM Eser Karadağ/CC BY-NC-ND 2.0
Policja w Izmirze w zachodniej Turcji użyła armatek wodnych, by rozproszyć demonstrantów, którzy sprzeciwiają się zwiększaniu wpływów religijnych w oświacie - poinformowały tureckie media.

Sprawa ta jest najnowszym zarzewiem konfliktów między ekipą prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana a zwolennikami świeckości Turcji, którzy oskarżają głowę państwa o forsowanie tendencji islamizacyjnych.

Agencja Dogan udostępniła zdjęcia dokumentujące obecność na ulicach Izmiru licznych funkcjonariuszy interwencyjnych oddziałów policji oraz użycie przez nich armatek wodnych przeciwko demonstrantom, którzy zgromadzili się z transparentami w centrum położonego nad Morzem Egejskim miasta. Co najmniej jedna osoba została zatrzymana i odprowadzona przez policjantów w cywilu.

 Część tureckich szkół pozbawiono ich dotychczasowego powszechnego statusu, by zwiększyć liczbę miejsc w popieranych przez Erdogana religijnych szkołach Imam Hatip, w których chłopcy i dziewczęta pobierają naukę osobno. Obecnie do szkół tych uczęszcza około miliona osób w porównaniu z 65 tys. w roku 2002, kiedy to doszła do władzy rządząca obecnie umiarkowanie islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Jak podał na swej stronie internetowej dziennik "Hurriyet", bojkot szkół w całym kraju zorganizowały związek zawodowy nauczycieli oraz stowarzyszenia religijnej mniejszości alawickiej, a w związku z tym protestem aresztowano w Stambule około dziesięciu osób. Według cytowanego przez Reutera świadka, w demonstracji uczestniczyły tam setki osób, w większości uczniów.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze