Prokurator Krajowy B. Święczkowski: W swoim zarządzeniu I prezes SN wyszła nawet poza postanowienie TSUE

Artykuł

W swoim zarządzeniu I prezes wyszła nawet poza postanowienie TSUE. Postanowienie odnosiło się wyłącznie do działalności Izby Dyscyplinarnej w zakresie spraw dyscyplinarnych sędziów. Nie było w nim mowy o sprawach prokuratorów i innych zawodów prawniczych. Zamrażając pracę całej Izby, Małgorzata Gersdorf bezprawnie – i to nawet w rozumieniu linii samego TSUE – sparaliżowała część polskiego wymiaru sprawiedliwości - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

To mój ustawowy obowiązek jako Prokuratora Krajowego. Zgodnie z  art. 2 ustawy Prawo o prokuraturze prokuratura stoi na straży praworządności. Tymczasem decyzje Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN wprost noszą znamiona bezprawności - mówił w wywiadzie dla "GP" Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski pytany o to czy będzie domagał się pisemnych wyjaśnień w sprawie „zamrożenia” przez Małgorzatę Gersdorf Izby Dyscyplinarnej SN.

Zarządzenie Pierwszej Prezes z 20 kwietnia 2020 r., zawieszające działanie Izby Dyscyplinarnej, nie znajduje oparcia w ustawie o Sądzie Najwyższym. Prezes Gersdorf powołuje się w nim na art. 14 tej ustawy, twierdząc, że na tej podstawie tworzy rozwiązania organizacyjne sądu dla wykonania postanowienia TSUE. Jednak wynikające z art. 14 uprawnienia Pierwszej Prezes SN mają jedynie charakter wykonawczy. Pani Gersdorf ma zapewniać odpowiednie funkcjonowanie Sądu Najwyższego zgodnie z zapisami ustawowymi, ale nie może zmieniać zapisanej w ustawie struktury tego sądu. Uzurpując sobie takie kompetencje, Pierwsza Prezes SN naruszyła zasadę trójpodziału władzy, wcielając się de facto w rolę polityka zmieniającego ustawę - podkreślał w rozmowie z red. Dorotą Kanią Święczkowski.

A już szczególnie bulwersuje to, że w swoim zarządzeniu Pierwsza Prezes wyszła nawet poza postanowienie TSUE - nadmienił.

Prokurator Krajowy wyjaśnił, że "postanowienie odnosiło się wyłącznie do działalności Izby Dyscyplinarnej w zakresie spraw dyscyplinarnych sędziów. Nie było w nim mowy o sprawach prokuratorów i innych zawodów prawniczych. Zamrażając pracę całej Izby, Małgorzata Gersdorf bezprawnie – i to nawet w rozumieniu linii samego TSUE" – sparaliżowała część polskiego wymiaru sprawiedliwości!"

Izba Dyscyplinarna SN to sąd dyscyplinarny drugiej instancji rozpatrujący sprawy dyscyplinarne także prokuratorów. Zajmuje się też uchylaniem immunitetów prokuratorów i sędziów w sprawach o przestępstwa umyślne, wyrażaniem zgody na ich zatrzymanie i stosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania. Przykładem takiej sprawy, leżącej w kompetencjach Izby jest ostatnio opisany przez media  gwałt popełniony przez  bydgoskiego sędziego - tłumaczył Prokurator Krajowy.

Zarządzenie Pierwszej Prezes może prowadzić do rozpoznania tych spraw w sposób sprzeczny z procedurą wskazaną zarówno w ustawie o Sądzie Najwyższym, jak i ustawie Prawo o prokuraturze. Na to nie może być zgody - zaznaczył.

Cały wywiad znajdziecie Państwo w najnowszym numerze "Gazety Polskiej".

zrzut_ekranu_2020056_o_09.34.47_670_01

Źródło: Gazeta Polska

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy