Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Projekt noweli o SN, KRS, sądach i prokuraturze z poparciem komisji sprawiedliwości trafił do Sejmu. Piotrowicz: Opozycja robiła wszystko, by nie zdążyć z ustawą

PR 9:35 20 lipca 2018
Telewizja Republika
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka po dziesięciogodzinnej burzliwej debacie poparła w nocy przyjęcie projektu PiS nowelizującego ustawy o SN, KRS, sądach i prokuraturze. Efektem wytężonej pracy, zarekomendowano do projektu kilkadziesiąt poprawek.

Projekt nowelizacji ustaw o SN, KRS, ustroju sądów powszechnych i prokuraturze, dzięki wytężonej pracy komisji, trafił do drugiego czytania w Sejmie. Posłowie, zajęli się nim w piątek po godz. 9 

Projekt przewiduje m.in., że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN.

Komisja poparła niemal 40 poprawek. Prawie wszystkie zostały zgłoszone posła PiS Marka Asta, jednak zgłoszona została przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Żadna ze zgłaszanych poprawek opozycji, poparcia nie uzyskała.

Posiedzenie komisji miało burzliwy przebieg. Posłowie PO i Nowoczesnej wyrażali sprzeciw wobec treści zmian zaproponowanych w projekcie oraz wobec sposobu jego rozpatrywania. Komisja przyjęła też wniosek przewodniczącego komisji Stanisława Piotrowicza (PiS) o ograniczenie czasu wypowiedzi przy rozpatrywaniu każdej zmiany do 3 minut dla każdego klubu, gdyż wypowiedzi czynione przez posłów opozycji miały charakter obstrukcyjny.

Piotrowicz wskazał, że podczas debaty posłowie opozycji utrudniali prowadzenie obrad.

- Jest to przykład na to, że opozycji chodzi o to, aby było tak jak było; abyśmy nie zdołali przeprowadzić procesu legislacyjnego. Posłowie opozycji zadawali pytania, które nie miały żadnego znaczenia dla przyjętych rozwiązań. Robili wszystko, aby nie zdążyć z procedowaniem nad tą ustawą - oznajmił Piotrowicz.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu "zasadniczym celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN". Jak zaznaczono, w proponowanych zmianach chodzi m.in. o wyłączenie możliwości obstrukcji prowadzonych przed KRS postępowań nominacyjnych do SN. 

 

Źródło: media, IAR, Polskie Radio, Twitter

Wczytuję ocenę...


DZIENNIKARSKI POKER (STANKOWSKI) - JACEK OZDOBA (PIS) - SCHETYNA DOPROWADZIŁ JACHIRĘ DO SEJMU
Wczytuję komentarze...
Najnowsze