Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Wysocki: Okrągły Stół pozostawił pokolenia tej transformacji, nie pokolenie ludzi wolnych

AS 18:13 6 lutego 2019
Telewizja Republika
Gościem Marcina Bąka w programie Telewizji Republika ,,Wolne głosy - wieczorem'' był profesor Wiesław Wysocki, historyk – Okrągły Stół pozostawił pokolenia tej transformacji, nie pokolenie ludzi wolnych, tylko ludzi patrzących na jakieś przekształcenia - powiedział w programie.

Profesor Wiesław Wysocki wypowiedział się na temat kwestii Okrągłego Stołu – Ja byłem większym optymistą. Dzisiaj o wiele bardziej krytycznie to oceniam. Zwłaszcza, że Okrągły Stół pozostawił pokolenia tej transformacji, nie pokolenie ludzi wolnych, tylko ludzi patrzących na jakieś przekształcenia. W 18 roku powstaje Polska w 19 zaraz na początku zaraz jest pierwszy Sejm, ale oni już mimo tej przerwy w państwowości wracają do tego, że Druga Rzeczpospolita jest kontynuacją Pierwszej - mówił.

– Była świadomość, że rodzi się coś nowego. Pewnie z taką intencją, bo tak przyznawał się Tadeusz Mazowiecki, ta jego gruba krecha była przeciwko niemu, bo zapominamy o tym co było, czyli kontynuujmy - mówił historyk. 

– Pojawia się taka narracja, może jest najmniej widoczna, bardziej z tych środowisk z lewej strony że tak naprawdę znaczna część ludzi, którzy włączyli się w ruch solidarności, popierali bardzo mocno zmiany pragnęli zmian w sferze socjalnej, zniesienia pewnej cenzury, ale nie chodziło o im o zmianę państwa socjalistycznego - zauważył Marcin Bąk.

– Wielu wierzyło w to. Uważali, że ideały socjalistyczne skądinąd o różnym rodowodzie są bardzo ładne, ale za tym jest zaplecze komunistyczne i my praktykowaliśmy ten socjalizm agenturalny, który przylepiliśmy etykietkę i próbowaliśmy go reanimować i to weszło w świadomość - mówił profesor Wysocki. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze