Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Szyszko: Sprawa Rospudy jest już w prokuraturze. Przede wszystkim chodziło tam o zablokowanie budowy drogi S19

MAD 9:06 30 sierpnia 2017
Telewizja Republika
- Przy Rospudzie chodziło o zablokowanie budowy S19, wykorzystując przy tym często nieświadomych ludzi. Mają oni zakodowane, że człowiek to największy wróg zasobów przyrodniczych, a następnie najwyższą formą ochrony jest nie wycinać drzew i nie zabijać zwierząt - powiedział w rozmowie z Telewizją Republika minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Musimy chronić siedliska w Puszczy

Pierwszym tematem rozmowy była sprawa Puszczy Białowieskiej i toczącego się w tej kwestii sporu z instytucjami unijnymi.

- Ja myślę, że Bruksela nie jest do nas specjalnie przyjaźnie ustosunkowana. Co jest dziwne, bo Polska działa zgodnie z prawem UE, to jest spór dla mnie niezrozumiały, bo Polska tętni bioróżnorodnością, przywiązuje wielką wagę do programu Natura 2000, dyrektywy ptasiej i habitatowej. Na terenie Puszczy Białowieskiej są siedliska i my tych siedlisk bronimy - powiedział minister Jan Szyszko.  - Jest prawo UE i tu jest pewna pułapka. Jest dyrektywa ptasia i habitatowa i są wyznaczone obszary, które mamy chronić i to zostało w 2007 r. zgłoszone do UE. To jest prawo, które mnie obowiązuje, muszę zachować siedliska. Jest to również związane ze specjalnym sposobem użytkowania obszaru przez ludność - dodał.

- Uruchomiono proces zamierania drzewostanu sadzonego w przeszłości, drzewa te są osłabione, ruszyły procesy patogenów, zamierają drzewostany na tysiącach hektarów, więc zamierają siedliska i giną gatunki. My dążymy do przedstawienia tego, co robimy, przed Komisją Europejską - wyjaśniał sytuację w Puszczy Białowieskiej Jan Szyszko.

Prof. Szyszko tłumaczył, że w związku ze sprawą postanowienia o wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej strona polska ma stawić się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości 11 września. Od długiego jednak czasu ten termin był w kalendarzu ministra zarezerwowany na wielką konferencję naukową w Chinach, gdzie miał on wygłosić ważny referat i poprowadzić panel konferencyjny. Zaznaczył, że prosił o zmianę terminu, jednak ETS uznał, że może odbyć rozprawę tylko 11 września.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze