Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Szyszko: Komu zależy na dekarbonizacji gospodarek Europy?

AS 21:00 22 lipca 2018
Telewizja Republika
– W Europie się mówiło o dekarbonizacji. Natomiast w porozumieniu paryskim się mówi o neutralności klimatycznej. Dekarbonizacja, czyli nie emitować dwutlenku węgla, ropy naftowej, gazu, węgla kamiennego, węgla brunatnego. A tu, emituj tyle, ile możesz pochłonąć. Dąż do neutralności, czyli do obiegu zamkniętego - powiedział na antenie TV Trwam były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Bardzo dobrze się stało, że nie będą partycypować Polskie Lasy Państwowe, dlatego że Polskie Lasy Państwowe nie są po to, aby tworzyły spółki Skarbu Państwa. Misją Lasów Państwowych jest ochrona zasobów przyrodniczych, a więc: dbanie o to, aby lasów było coraz więcej, aby pełniły funkcję środowiskotwórczą, chroniły glebę, wodę, bioróżnorodność, żeby były dostępne dla ludności i żeby można było z nich korzystać – powiedział na antenie TV Trwam profesor Jan Szyszko.

– Wynegocjowane porozumienie paryskie w 2015 r. wyraźnie mówi, że skoro ten dwutlenek jest tak niezwykle ważny, to należy dokonać zmniejszenia koncentracji, jak najszybciej, jak najtaniej, jak najbardziej efektywniej. Porozumienie paryskie mówi: to trzeba dokonać, ale na bazie dwóch działań. Z jednej strony mniej emitować, nowe technologie, innowacyjność, technologie spalania. Z drugiej strony wychwytywać ten dwutlenek węgla, żeby regenerować lasy, gleby, żeby chronić bioróżnorodność – kontynuował.

– To „starej 15” niespecjalnie po drodze z dwóch powodów. Z jednego powodu, że nie mają takich zasobów, tego tradycyjnego nośnika energii, jakim jest węgiel kamienny. Przecież Polska posiada prawie 90 proc. węgla kamiennego w całej Unii Europejskiej. „Stara 15” posiada technologie, więc jest chętna dać technologię i na nich zarabiać. Z drugiej strony, Polskie Lasy Państwowe są unikatem w skali światowej. Mogą pochłonąć, przy wykorzystaniu Krajowego Programu Wzrostu Lesistości Kraju, mniej więcej wzrost lesistości kraju ok. 2 mln ha – mówił gość Telewizji Trwam

– W Europie się mówiło o dekarbonizacji. Natomiast w porozumieniu paryskim się mówi o neutralności klimatycznej. Dekarbonizacja, czyli nie emitować dwutlenku węgla, ropy naftowej, gazu, węgla kamiennego, węgla brunatnego. A tu, emituj tyle, ile możesz pochłonąć. Dąż do neutralności, czyli do obiegu zamkniętego – stwierdził był minister.

– Polskie Lasy Państwowe mają swoją misję. To jest unikat pod tym względem. Misję tę środowiskotwórczą, a równocześnie udostępnienie dla społeczeństwa. Lasy na zachodzie Europy, które mają taka misję, albo są prywatne, ale trzeba im za to zapłacić, są niewydolne finansowo. Polskie Lasy Państwowe nie dość, że spełniają tę misję, to jeszcze mają pieniądze na rozwój – dodał prof. Jan Szyszko. 

Źródło: Radio Maryja

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze