Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Soroka o udaremnieniu ataku terrorystycznego przez ABW: To jest sygnał, że takie osoby mogą się zdarzyć; migracja powinna być kontrolowana

PR 12:55 10 grudnia 2019
Telewizja Republika
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Ukrainy, którego podejrzewa o przygotowywanie się do zamachu terrorystycznego. Mężczyzna - Maksym S., który niedawno przeszedł na islam, miał rozważać zamach na galerię handlową w Puławach. O komentarz, portal TelewizjaRepublika.pl poprosił profesora UJK w Kielcach Pawła Sorokę. - Możemy czuć się się bezpiecznie co nie znaczy, że kolejny atak może być przygotowywany i obyśmy go wcześniej wykryli - powiedział.

 - Służby zapobiegały atakom, było kilka takich przypadków. Możemy czuć się się bezpiecznie co nie znaczy, że kolejny atak może być przygotowywany i obyśmy go wcześniej wykryli - powiedział dla portalu TelewizjaRepublika.pl prof Soroka.

Profesor podkreślił w rozmowie, że w Polsce nie doszło jeszcze do ataku terrorystycznego, lecz zdarzyły się przypadki, że służby zapobiegły takim zdarzeniom. 

-  To kolejny przypadek udaremnienia przygotowań do ataku. Wiadomo, że jeśli chodzi o potencjalnych terrorystów to służby specjalne nie tylko w Polsce ale i na terenie UE starają się zawczasu namierzyć takie osoby. Współpracują ze sobą w tym celu wywiady państw członkowskich. Jest to jedno z zadań Europolu. Prawdopodobnie byłoby dużo więcej ataków w skali Europy gdyby nie było takich działań prewencyjnych mających na celu wcześniejsze wykrycie siatek terrorystycznych i przygotowań do ataku. Najlepiej oczywiście walczyć prewencyjnie, zapobiegać wyprzedzać. To są rzeczy trudne w realizacji, przeważnie terroryści starają się zakonspirować działalność i nie ujawniać się przed atakiem, ale służby są po to by takie coś wykrywać i robić to skutecznie - mówił prof Soroka.

- To jest sygnał że takie osoby mogą się zdarzyć. Trzeba być przygotowanym na taką sytuację. Jeśli chodzi o migrację, o ona powinna być kontrolowana. Przede Wszystkim powinniśmy zapobiegać nielegalnej emigracji. Coraz barzdiej nielegalną migracją zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, które na tym zarabiają. Wśród nich mogą być potencjalni terroryści. Większa jest groźba, że takie osoby mogą się znaleźć wśród nielegalnych imigrantów niżeli wśród migrantów, którzy chcąc dostać się na teren Polski by podjąć pracę przechodzą określoną procedurę, są kontrolowani i wtedy jest większe prawdopodobieństwo wykrycia takich osób które mają zamiary nie podjęcia pracy a tak naprawdę dokonania ataku terrorystycznego - powiedział dla portalu TelewizjaRepublika.pl prof Paweł Soroka.

 

 Czytaj także:

Obywatel Ukrainy Maksym S. zatrzymany przez ABW. Miał planować zamach terrorystyczny z użyciem samochodu pułapki

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze