Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Soroka o Salvinim: polityk ambitny i doświadczony!

M.N. 15:56 10 stycznia 2019
Telewizja Republika
Jest to polityk pragmatyczny. Z jednej strony kieruje się wartościami, ale z drugiej jest realistą – mówił o Salvinim na antenie Telewizji Republika prof. Paweł Soroka, politolog, UJK w Kielcach.

– Jeśli chodzi o zmiany w UE to motorem napędowym były Niemcy i Francja. Kiedy przywódcy tych państw się porozumiały to wprowadzono szereg zmian. Teraz ten tandem ma ogromny kryzys – mówił nam prof. Soroka. 

– Jeśli chodzi o pana Macrona, to on bardzo szybko stracił popularność, która była w dużym stopniu wyreżyserowana. Okazał się prezydentem, jak niektórzy mu zarzucają „bogatych” – dodał.  

– Kiedy był ten tandem francusko-niemiecki, to UE była mała. W tej chwili jest to struktura zróżnicowana i nie może być tak, że tylko dwa państwa nadają ton, bo one zawsze będą chciały dobrze dla swoich interesów – powiedział politolog. 

Salvini, który jest wicepremierem, szefem MSW i szefem prawicowej partii Liga, przebywał w środę w Warszawie na zaproszenie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Podczas wizyty szef włoskiego MSW spotkał się także z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

– Matteo Salvini to z pewnością polityk ambitny i skuteczny – cenił Soroka. 

– W UE spada zaufanie wśród społeczeństw. Jest potrzeba odbudowy w oparciu o oczekiwania społeczne. Widać, że Salvini podziela tę tezę. On sam powiedział, że dość biurokracji. Czas na pracę i poprawę życia obywateli. (…) Pojawił się polityk, który na pewne zapotrzebowanie społeczne odpowiada – mówił nam prof. Soroka. 

– Jeśli chodzi o politykę bezpieczeństwo to uważam, że UE ma bardzo ważną rolę do odegrania jako partner NATO – podkreślił. 

– Bardzo ważna rola jest też w rękach parlamentów narodowych. Wydaje mi się, że Salvini tę tendencję uosabia. Bardzo dużo zależy od nadchodzących wyborów. 

– Jest to polityk pragmatyczny. Z jednej strony kieruje się wartościami, ale z drugiej jest realistą – dodał. 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze