Prof. Soroka: Musimy dbać o bezpieczeństwo kraju i przewidywać pewne sytuacje

Artykuł
Telewizja Republika

– Po pierwsze: powinniśmy zacieśnić więzi z Grupą Wyszehradzką; po drugie: zacieśnić współpracę z Północą, Szwecją i Norwegią, które mają nowoczesną armię i pociągnąć to dalej na Południe – powiedział na antenie Telewizji Republika politolog, prof. Paweł Soroka.

Prof. Paweł Soroka, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, był gościem Marcina Bąka w "Wolnych Głosach".

"Historia różnych zamachów stanu pokazuje, ze niektóre miały źródła zewnętrzne"

Odpowiadając na pytanie o to, kto mógł być inspiratorem puczu w Turcji, politolog powiedział, że "historia różnych zamachów stanu pokazuje, ze niektóre miały źródła zewnętrzne". – Nie ma dowodów, ale nie można wykluczyć, ze był on inspirowany z zewnątrz, np. przez sąsiadów, a sąsiedzi to np. Rosja. Sytuacja w Turcji nie jest też obojętna Stanom Zjednoczonym – wskazał.

"Rola Stanów Zjednoczonych na pewno będzie się zmieniała"

Odnosząc się do kandydatury Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych i stosunków USA z krajami europejskimi w momencie wygranych przez niego wyborów, prof. Soroka zauważył, że "historia uczestnictwa USA w stosunkach międzynarodowych pokazuje, że były większe zaangażowania Stanów Zjednoczonych w politykę międzynarodową, chociażby za czasów prezydentury George'a W. Busha, ale były też okresy izolacjonizmu". – Stany Zjednoczone są w trudnej sytuacji ekonomicznej, wbrew temu, co by się sądziło. Te ostatnie wydarzenia, gdzie następuje pewna przepaść między białymi a czarnymi, która ma podłoże społeczne; klasa średnia czuje się zdegradowana, czyli narastają problemy wewnątrz Ameryki. Nowy prezydent będzie musiał zderzyć się z tymi problemami wewnętrznymi – wskazał politolog.

– Wracając do Trumpa, on rzeczywiście sygnalizuje, może nie tyle wycofanie się z Europy, ale ma pretensje, że kraje europejskie za mało wydają na zbrojenia, tak jakby "puszczał oczko" do Putina, że z Putinem można się dogadać, takie sugestie się tutaj pojawiły – ocenił gość Telewizji Republika. – Rola Stanów Zjednoczonych na pewno będzie się zmieniała – dodał.

"Musimy szukać nowych rozwiązań"

– My w położeniu jako Polska, geopolitycznym bardzo trudnym, niebezpiecznym, musimy szukać nowych rozwiązań – wskazał prof. Soroka. – Po pierwsze: powinniśmy zacieśnić więzi z Grupą Wyszehradzką; po drugie: zacieśnić współpracę z Północą, Szwecją i Norwegią, które mają nowoczesną armię i pociągnąć to dalej na Południe – powiedział. – Są tacy, którzy atakują koncepcję Międzymorza, ale trzeba próbować. Musimy dbać o bezpieczeństwo kraju i przewidywać pewne sytuacje – powiedział politolog.


 CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Trump: Stany Zjednoczone pomogą państwom NATO, jeśli wypełniły one swoje zobowiązania

Stoltenberg odpowiada Trumpowi. "Solidarność między państwami jest kluczową wartością dla NATO"

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy