Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Marcinak: Rosja ma dziś problem z odnalezieniem swojego miejsca w świecie

dc 9:38 10 lipca 2015
TELEWIZJA REPUBLIKA
Rosja ma obecnie spore problemy z odnalezieniem swojego miejsca na arenie międzynarodowej, dlatego przesuwa się w kierunku Azji, napotykając tam dwóch poważnych graczy, Chiny i Indie – mówił w TV Republika prof. Włodzimierz Marciniak.

Jego zdaniem Chiny, wbrew niektórym opiniom, nie będą wcale chciały zdominować Rosji. – Pekin dąży przede wszystkim do wypchnięcia Japonii z pozycji głównego partnera Zachodu na Dalekim Wschodzie. To ich najważniejszy interes – tłumaczył prof. Marciniak.

- Drugim jest uruchomienie wszystkich projektów infrastrukturalnych, które połączą Chiny z Europą – dodał.

Pytany o stosunki chińsko-rosyjskie Marciniak stwierdził, że od zawsze były one przez Kreml „okraszone górnolotną frazeologią”. – Borys Jelcyn chciał, żeby używano w tym kontekście pojęcia „partnerstwo strategiczne” – podkreślił.

Odnosząc się do ostatniego szczytu grupy BRICS i Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) Marciniak podkreślił, iż bank ten ma dość ograniczone zadania polegające na interwencji w przypadku zagrożeń kursowych i spadku cen amerykańskich obligacji skarbowych, których właścicielem jest np. Pekin.

Prof. Marciniak mówił, że rola Rosji w grupie BRICS nie jest do końca określona. – Moskwa nie może dziś znaleźć swojego miejsca w świecie. Ma jednak na tyle duży potencjał, że może odgrywać rolę destrukcyjną – tłumaczył. 


Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze