Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Kucharczyk o procesie norymberskim: "Trzeba pamiętać o semantyce i faktach historycznych"

JD 16:04 22 listopada 2020
Flaga Polski. pexels.com/Kaboompics.com
— Trzeba pamiętać o semantyce i faktach historycznych, w przeciwnym razie dojedzie do kuriozum, czyli pisania historii II wojny światowej od nowa — powiedział historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk z PAN, w rozmowie dla Polskiego Radia 24.

"...dokładnie 75 lat temu rozpoczął się proces norymberski. Przed sądem stanęli mężczyźni odpowiedzialni za najohydniejsze zbrodnie w historii". - wpis zamieścił niemiecki minister MSZ, Heiko Maas

Prof. Kucharczyk odniósł się w audycji Polskiego Radia do wpisu ministra oraz zarzutów internautów o pominięciu narodowości zbrodniarzy.

— Należy się domyślać, że może chodziło o to, że przed sądem stanęli prawdziwi mężczyźni, którzy wiedzieli czego chcieli, pełnoletni i świadomi. Jeśli tak interpretować tę wypowiedź, choć jest to najbardziej życzliwa interpretacja, to niewątpliwie i tak ona szokuje — powiedział historyk.

Prof. Grzegorz Kucharczyk podkreślił, że należy dbać o fakty i prawdę historyczną, a pominięcie narodowości i określenie kto dokładnie stanął przed sądem nie powinno być przemilczane.

— Takie skróty myślowe są nieuprawnione. Często ludziom wydaje się, że to czepianie się, ale jeśli się zaniedba takich faktów, przemilczy je, to potem dzieją się rzeczy, które w głowie się nie mieszczą, czyli dochodzi do pisania historii II wojny światowej na nowo — mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze