Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prof. Chmaj: Ustroju panującego w Polsce w latach 1944-1990 nie można nazwać totalitarnym

MAD 10:49 6 lutego 2017
Zdjęcie ilustracyjneWikimedia Commons/Pesell
„Ustroju Rzeczpospolitej Polskiej panującego w latach 1944-1990 nie można nazwać totalitarnym. Totalitaryzmem określa się system polityczny, oparty na obowiązującej wszystkich ideologii i na nieograniczonej władzy jednej partii, kontrolującej wszystkie dziedziny życia” - czytamy w przygotowanej przez prof. Marka Chmaja ekspertyzie.

Dokument, z którego pochodzi przytoczony fragment został wydany 13 grudnia 2016 r. , jednak dopiero niedawno ujawnił go dziennikarz Michał Rachoń. W ekspertyzie konstytucjonalisty prof. dr hab. Marka Chmaja dotyczącej oceny zgodności z konstytucją przepisów rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin czytamy:

„Ustroju Rzeczpospolitej Polskiej panującego w latach 1944-1990 nie można nazwać totalitarnym. Totalitaryzmem określa się system polityczny, oparty na obowiązującej wszystkich ideologii i na nieograniczonej władzy jednej partii, kontrolującej wszystkie dziedziny życia. Niedopuszczalnym jest, aby w państwie totalitarnym funkcjonowała opozycja (…). W Polsce w okresie objętym analizowaną regulacją działały organizacje opozycyjne, takie jak np. Komitet Obrony Robotników i Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Z tego względu posłużenie się w Projekcie określeniem ustroju Polski Ludowej jako ustroju totalitarnego jest błędne”.

Źródło: Twitter, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze