Prezydium Episkopatu chce całkowitego zakazu aborcji. "Nie można poprzestać na obecnym kompromisie"

Artykuł
Flickr/ Tatiana Vdb/ CC BY 2.0

"W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych" – brzmi komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, który zostanie odczytany dziś w kościołach w związku z Dniem Świętości Życia.

Obecnie ustawa dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: gdy zagrożone jest życie matki, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu) i kiedy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

KEP podkreśliła, że życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: "Nie zabijaj!”, w związku z czym stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka. 

"Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami" – czytamy w komunikacie.

Pod listem podpisali się abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki i Zastępca Przewodniczącego KEP oraz bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny KEP.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Premier Szydło za całkowitym zakazem aborcji

Źródło: episkopat.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy