Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent z wizytą we Włoszech: Dziękuję za zrozumienie dla polskich potrzeb, w kontekście zbliżającego się szczytu NATO

mg 19:16 16 maja 2016
twitter/@prezydentpl
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udali się dziś z trzydniową wizytą do Włoch. Polski prezydent spotkał się z prezydentem i premierem Włoch, w środę weźmie też udział w uroczystościach na Monte Cassino w 72. rocznicę zwycięskiej bitwy o to wzgórze.

Andrzej Duda rozpoczął wizytę od rozmowy z premierem Matteo Renzim.

– Nadzwyczajne związki łączą naród polski i włoski: przyjaźń i solidarność – mówił premier Włoch na konferencji prasowej po spotkaniu z polskim prezydentem. – Rozmawialiśmy o kwestiach energetycznych, o sprawach związanych z bezpieczeństwem – podkreślał.

Zaznaczył również, że jest wdzięczny Andrzejowi Dudzie za "wsparcie dla Włoch w kwestii polityki imigracyjnej". – Powinniśmy się skupić na sytuacji w Libii – to klucz dla uspokojenia sytuacji w całym basenie M. Śródziemnego – stwierdził.

– Obaj byliśmy harcerzami, wiemy, czym jest odpowiedzialność i wiemy, że czasami nawet w urodziny trzeba ciężko pracować – mówił Matteo Renzi.

"Obaj jesteśmy zwolennikami jedności i solidarności europejskiej"

– Będziemy utrzymywać ściślejsze kontakty, bo obaj jesteśmy zwolennikami jedności i solidarności europejskiej – stwierdził z kolei polski prezydent.

Odniósł się również do słów włoskiego premiera odnośnie do kryzysu migracyjnego w Europie. – Kryzys imigracyjny powinien zostać rozwiązany tam, gdzie się narodził – u swoich źródeł – podkreślił. – W Libii powinien powstać stabilny rząd, który odzyska kontrolę nad państwem – dodawał.

Prezydent Andrzej Duda nawiązał również do zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie. – Dziękuję panu premierowi za zrozumienie dla polskich potrzeb, w kontekście zbliżającego się szczytu NATO – zaznaczał.

– Rozmawialiśmy także o współpracy wojskowej. Już niedługo piloci w Szkole Orląt w Dęblinie będą latać na włoskich maszynach – mówił polski prezydent.

3-dniowa wizyta we Włoszech

We wtorek rano prezydent wraz z małżonką spotkają się z prezydentem Sergio Mattarellą. Jeszcze przed rozmową z prezydentem Włoch, para prezydencka złoży kwiaty na grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

We wtorek po południu prezydent Duda wygłosi wykład w Akademii Obrony NATO (NATO Defence College) oraz spotka się z władzami tej uczelni.

W środę Prezydent RP wraz z Pierwszą Damą wezmą udział w uroczystościach z okazji 72. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino. Zaplanowano też spotkanie prezydenta z weteranami.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie, wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich.

Źródło: twitter, prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze