Prezydent: Pełna akceptacja dla 2 proc. PKB na obronność

Artykuł
FLICKR/PIOTR DRABIK/CC BY 2.0

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego była pełna akceptacja dla przeznaczania od 2016 roku w budżecie państwa 2 proc. PKB na obronność.

Prezydent chce, by coroczne nakłady Polski na obronność z ustawowego limitu 1,95 PKB wzrosły do 2 proc.

Komorowski dodał, że podczas posiedzenia podsumowano niedawny szczyt NATO w Walii. Podczas spotkania RBN swoje referaty oceniające szczyt przedstawili minister spraw zagranicznych oraz minister obrony; informację przedstawił też szef BBN – powiedział prezydent.

– Konkluzją naszego spotkania było to, że uruchomione zostały prace nad takim generalnym wzmocnieniem systemu bezpieczeństwa narodowego poprzez zwiększenie obronności kraju na wszelkie zjawiska kryzysowe, które można zaobserwować poza granicami Polski w aspektach militarnych i pozamilitarnych – podkreślił prezydent.

Komorowski stwierdził, że trzeba szukać wzmocnienia systemu obronnego. Przedmiotem analizy, jak mówił, będą możliwości działania obronnego służb mundurowych i kształtowania postaw proobronnych społeczeństwa.

– Ważna była krótka rozmowa, ona będzie kontynuowana, na temat aspektów pozamilitarnego wzmocnienia systemu obronnego, przez co rozumiemy ogólną akceptację i zrozumienie i wsparcie dla programu wydobycia ze struktur państwa polskiego, szczególnie ze struktur mundurowych, tych wszystkich elementów, które mogą być przydatne, w systemie nie tylko bezpieczeństwa wewnętrznego, jak jest w tej chwili, ale również w systemie obronnym kraju – powiedział Komorowski.

Jak dodał, należy dokonać korekty decyzji, które kiedyś były podyktowane "głębokim przekonaniem w latach 90., że fakt wstąpienia do NATO i położenia głównych akcentów na stronę czysto militarną jest działaniem wystarczającym".

– Dzisiaj widać, że trzeba szukać wzmocnienia systemu obronnego przez wydobycie możliwości działania też w konflikcie zbrojnym, potencjalnie możliwym, innych elementów, które są dzisiaj poza MON, to może dotyczyć wielu służb mundurowych – powiedział Komorowski.

Jak dodał, drugim elementem, który będzie elementem analizy, jest "trochę inne kształtowanie postaw proobronnych społeczeństwa rozumianych nie tylko jako kształtowanie generalnej sympatii dla wojska (...), ale również jako kształtowanie postaw wiążących się z gotowością osobistą do świadczenia, choćby nawet w niewielkim stopniu, na rzecz wspólnego bezpieczeństwa i obronności".

– To będzie przedmiotem kolejnego spotkania RBN po przygotowaniu tej koncepcji we współdziałaniu z rządem – zapowiedział prezydent.

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy