Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent oraz premier składają życzenia świętującym dziś Wielkanoc

AS 18:45 28 kwietnia 2019
fot KPRM
Od najwyższych władz państwowych i zwierzchników Kościoła katolickiego w Polsce popłynęły życzenia do świętujących dziś Wielkanoc.

Wiernym Kościoła prawosławnego i innych Kościołów obrządków wschodnich w Polsce życzenia wielkanocne złożył prezydent Andrzej Duda.

"Niech ten wyjątkowy czas celebracji chrześcijańskiej wiary i nadziei napełni Państwa serca radością; niech przyniesie Państwu odrodzenie sił ducha i ciała oraz umocnienie więzów, które łączą Państwa we wspólnotę wiary, we wspólnoty rodzinne oraz w rodzinę rodzin, którą jest nasz naród" - napisał Andrzej Duda.

"Niech wielkanocny triumf życia nad śmiercią oraz ofiarnej miłości nad niezgodą i podziałami stale motywuje nas do współdziałania na rzecz sprawiedliwości i pokoju w Polsce, w Europie i na całym świecie" - dodał prezydent.

Zwrócił również uwagę na znaczenie tradycji i jej symboli dla kształtowania tożsamości całego narodu.

Świętującym dziś Wielkanoc złożył życzenia również premier Mateusz Morawiecki. - Wszystkim braciom w wierze prawosławnym chciałbym życzyć nadziei, radości, szczęścia rodzinnego i wszystkiego, co dobre, co najlepsze - mówił szef rządu w Białymstoku podczas konwencji PiS.

Dodatkowo we wpisie na Twitterze Mateusz Morawiecki życzył wszystkim Grekokatolikom, wyznawcom Prawosławia i członkom innych Kościołów wschodnich radosnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. "Niech to będzie dla Was czas spędzony z najbliższymi, w rodzinnej atmosferze. Chrystos Woskres!" - napisał premier.

W tym roku Wielkanoc w Kościołach prawosławnym i greckokatolickim przypadła tydzień po katolickiej. Sposób wyznaczania daty Wielkanocy nieco różni się w Kościołach wschodnim i zachodnim. Święto Zmartwychwstania obchodzone jest w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, w Kościołach prawosławnym i greckokatolickim musi przypadać także po Passze żydowskiej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mieszka 156 tysięcy wiernych Kościoła prawosławnego. Hierarchowie Cerkwi szacują jednak, że jest ich więcej - prawie pół miliona. Do Kościoła greckokatolickiego należy ponad 30 tysięcy wiernych.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze