Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Prezydent: nauczanie Jana Pawła II jest ciągle aktualne; jego słowa były prorocze

M.N. 21:45 13 maja 2020
Jan Paweł II / By Rob Croes (ANEFO) [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons
Nauczanie Jana Pawła II jest ciągle aktualne; słowa wypowiedziane na Westerplatte w 1986 r. były prorocze, wtedy nie wszyscy je zrozumieliśmy - mówił w środę prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że z okazji setnej rocznicy urodzin papieża Polaka napisze list do uczestników obchodów.

Prezydent w środę był gościem TVP Info; rozmowa dotyczyła m.in. setnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II, która przypada 18 maja. Andrzej Duda przypomniał, że Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., na dzisiejszym placu Piłsudskiego w Warszawie odprawił mszę św. dla swoich rodaków, podczas której wypowiedział słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi".

Prezydent zapowiedział, że z okazji rocznicy papieskich urodzin napisze list skierowany do osób, które w różnych miejscach będą gromadzić się, by upamiętnić postać Jana Pawła II.

"Sam osobiście chciałbym wziąć udział w uroczystościach, które będą w moim rodzinnym mieście - Krakowie. Kraków wiąże się dla mnie nieodmiennie z tym największym przeżyciem - wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i jego obecności" - podkreślił Andrzej Duda. 

Prezydent wspomniał też wizyty Jana Pawła II w Zakopanem, Nowym Sączu oraz w 1987 r. na gdańskim Westerplatte. "Te słowa, które wygłosił Ojciec Święty do młodzieży na Westerplatte; słowa, które chyba wtedy nie wszyscy zrozumieliśmy tak dokładnie, a z punktu widzenia tego, co potem stało się w naszych dziejach, jak później zmienialiśmy się, były one prorocze" - podkreślił.

"Słowa mówiące, że lepiej być niż mieć. Że być, czyli wierzyć, mieć swój świat wartości, swojej wiary, ideałów, których broni się jak tego Westerplatte. Mieć cel w życiu, od którego nie wolno zdezerterować, który za wszelką cenę trzeba utrzymać i obronić. W zestawieniu ze światem konsumpcji, którego my jeszcze nie mieliśmy, zrozumieliśmy te słowa dopiero później, kiedy czasy się zmieniły, kiedy przyszła wolna Polska w latach 90-tych" - mówił prezydent. Podkreślił, że wypowiedziane wówczas przez papieża słowa są ciągle aktualne.

Prezydent Duda zapowiedział również, że będzie starł włączyć się w akcję upamiętnienia Jana Pawła II. "Przypominanie nie tylko postaci, ale także nauczania" - zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że czas pontyfikatu Jana Pawła II był ważnym, dziś ważne jest, aby przypominać Polakom przesłanie Jana Pawła II. "Abyśmy nie stracili tego toru" - zaznaczył. "Ojciec Święty mówił do nas z okazji wielu okoliczności: przemian ustrojowych, kiedy przemawiał w polskim Sejmie i mówił o wyzwaniach stojących przed Polską; kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, kiedy mówił co tak naprawdę powinniśmy wnieść do tej zjednoczonej Europy, że powinniśmy tam iść z naszą tradycja, naszą wiara, że powinniśmy tam ją krzewić i umacniać, że dzisiaj Europa potrzebuje nas - Polaków takimi, jakimi jesteśmy" - przypomniał prezydent.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze